Zasady i tryb przeprowadzania
konsultacji społecznych
REGULAMIN 10. BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MIASTA CHORZÓW
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Budżet Obywatelski Miasta Chorzów stanowi konsultacje społeczne, o których mowa w art. 5a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, przeprowadzane z mieszkańcami Miasta w sprawie przeznaczenia części środków z budżetu Miasta Chorzów na realizację projektów wybranych w danym roku kalendarzowym przez mieszkańców, w trybie określonym niniejszym regulaminem.
- W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów mogą być realizowane wszelkie projekty zadań, które mieszczą się w kompetencjach gminy zawartych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
- Wysokość środków na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów wynosi corocznie 0,5 % wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.
- Szczegółowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego w danym roku będzie publikowany na stronie bo.chorzow.eu.
§ 2.
ZGŁASZANIE PROJEKTÓW
- W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów projekty mogą zgłaszać mieszkańcy Chorzowa, zgodnie z ich oświadczeniem zawartym we wniosku.
- Zgłaszanie projektów do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów następuje wyłącznie poprzez złożenie wniosku za pomocą formularza elektronicznego, dostępnego na stronie bo.chorzow.eu.
- Wnioskodawca może złożyć dowolną liczbę wniosków. Każdy wniosek musi być złożony na osobnym formularzu.
- Wnioskodawca jest zobowiązany do wykazania poparcia udzielonego dla danego projektu przez co najmniej 5 osób – mieszkańców Chorzowa innych niż wnioskodawca - poprzez załączenie do wniosku skanu podpisanej listy poparcia. Formularz listy poparcia znajduje się na stronie bo.chorzow.eu. W przypadku składania kilku wniosków, wnioskodawca do każdego zgłoszenia musi dołączyć osobną listę poparcia. Mieszkaniec może poprzeć więcej niż jeden projekt.
- Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty o charakterze inwestycyjnym i społecznym,
- Wartość pojedynczego projektu o charakterze inwestycyjnym może wynosić maksymalnie 370.000 zł.
- Wartość pojedynczego projektu o charakterze społecznym może wynosić maksymalnie 75.000 zł.
- Zgłaszany projekt musi być realizowany wyłącznie w granicach administracyjnych Miasta Chorzów, na terenach stanowiących własność miasta oraz na terenach Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu Miasta Chorzów. Projekty mogą być także realizowane na terenach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, w granicach administracyjnych Miasta Chorzów, za zgodą spółdzielni lub wspólnoty załączoną do wniosku. Projekty mogą być realizowane także na terenie szkół i przedszkoli, za zgodą dyrektora jednostki.
- Wszystkie projekty muszą spełniać warunek ogólnodostępności.
- W przypadku projektów o charakterze inwestycyjnym realizowanych na terenie szkół i przedszkoli za ogólnodostępny uznaje się projekt, który spełnia następujące warunki:
- po zrealizowaniu jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Miasta Chorzów poza godzinami pracy placówek;
- informacja o możliwości korzystania z efektu projektu jest umieszczona na terenie placówki oraz we wszystkich używanych przez placówkę kanałach komunikacji.
- W przypadku projektów o charakterze społecznym, za ogólnodostępny uznaje się projekt, który spełnia następujące warunki:
- udział w nim jest bezpłatny, a w przypadku ograniczonej liczby uczestników przeprowadzony zostanie otwarty nabór na uczestników danego projektu. Decyduje kolejność zgłoszeń, a zasady naboru są określone regulaminem;
- informacja o możliwości korzystania z projektu jest umieszczona w miejscu realizacji projektu.
§ 3.
OCENA WNIOSKÓW
- Ocenę złożonych wniosków przeprowadza Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Chorzów.
- Złożone wnioski są weryfikowane pod względem formalnym, a następnie pod względem merytorycznym.
- Ocena formalna wniosku polega na sprawdzeniu:
- terminowości złożenia wniosku,
- poprawności i kompletności wypełnienia formularza wniosku – za poprawny i kompletny formularz uznaje się formularz, w którym wszystkie pola obowiązkowe zostały wypełnione, a wszystkie konieczne załączniki przedłożone wraz z wnioskiem,
- Ocena merytoryczna wniosku polega na sprawdzeniu:
- zgodności projektu z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- praktycznych możliwości realizacji projektu,
- szacunkowych kosztów realizacji projektu wskazanych we wniosku,
- prawnych aspektów realizacji projektu, w szczególności związanych z prawem własności lub użytkowania terenu,
- zgodności projektu z planami inwestycyjnymi Miasta zawartymi w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz planach budżetowych i planach zagospodarowania przestrzennego,
- zgodności projektu z przyjętymi programami i strategiami miejskimi,
- możliwości zabezpieczenia w budżecie Miasta Chorzów na kolejne lata ewentualnych środków na pokrycie kosztów, które projekt będzie generował w przyszłości,
- spełnienia przez projekt warunku ogólnodostępności.
- spełnienia przez projekt, w miarę możliwości, zasady uniwersalnego projektowania i zgodności z powiatowym programem działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Miasto Chorzów zastrzega sobie prawo do:
- wezwania wnioskodawcy do uzupełnienia braków w złożonym wniosku i wyjaśnienia innych wątpliwości dotyczących projektu,
- zmiany nazwy projektu w celu standaryzacji nazw w elektronicznym formularzu do głosowania,
- dokonania zmian w zgłoszonym projekcie, w tym wykonania własnej kalkulacji kosztów, w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów prawa oraz zasad celowego i racjonalnego wydawania środków publicznych, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany,
- łączenia pokrywających się co do zakresu i miejsca realizacji projektów, po uprzednim poinformowaniu o tym wnioskodawców.
- Wszystkie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów projekty są publikowane na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego – bo.chorzow.eu oraz Urzędu Miasta Chorzów – chorzow.eu.
§ 4.
ODWOŁANIA I WYCOFANIE WNIOSKU
- W przypadku niedopuszczenia wniosku do głosowania w wyniku przeprowadzonej oceny formalnej lub merytorycznej, wnioskodawcy przysługuje prawo złożenia odwołania w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Odwołanie wraz z uzasadnieniem składa się do Prezydenta Miasta Chorzów w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od dnia opublikowania listy projektów, o której mowa w § 3 ust. 6 uchwały.
- Prezydent Miasta Chorzów rozpatruje odwołanie w terminie nie dłuższym niż 5 dni, rozstrzygając w sprawie umieszczenia projektu na liście, o której mowa w § 5 ust. 1 uchwały. O sposobie rozstrzygnięcia wnioskodawca zostanie poinformowany telefonicznie oraz drogą elektroniczną na adres mailowy podany w formularzu. Rozstrzygnięcie odwołania jest ostateczne i nie przysługuje od niego środek zaskarżenia.
- Wnioskodawca ma prawo wycofania swojego wniosku, nie później niż na 3 dni przed publikacją listy projektów, o której mowa w w § 5 ust. 1 uchwały. Wycofanie wniosku musi nastąpić w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 5.
LISTA PROJEKTÓW DO GŁOSOWANIA
- Komisja, o której mowa w § 3 ust. 1, przygotowuje listę projektów, które przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną oraz zostaną poddane pod głosowanie. Lista jest publikowana na stronie bo.chorzow.eu.
- Projekty znajdujące się na liście, o której mowa w ust. 1, są ułożone w kolejności losowej.
§ 6.
GŁOSOWANIE – WYBÓR PROJEKTÓW DO REALIZACJI
- Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów następuje wyłącznie przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.bo.chorzow.eu.
- W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów mogą głosować wszyscy mieszkańcy Chorzowa.
- Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz.
- Każdy głosujący ma do dyspozycji 10 punktów, aż do wyczerpania puli dostępnych punktów.
- Głosy oddane po upływie terminu oddania głosów, określonego w harmonogramie na stronie www.bo.chorzow.eu, nie są uwzględniane.
§ 7.
WERYFIKACJA GŁOSÓW
- Po zakończeniu głosowania następuje weryfikacja danych numerycznych w celu wyeliminowania głosów nieważnych.
- Obliczanie wyniku głosowania polega na zsumowaniu liczby punktów uzyskanych przez poszczególne projekty w następstwie oddania ważnych głosów.
- Do realizacji kierowane są projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, do wysokości przeznaczonych środków.
- W przypadku projektów, które otrzymały tyle samo punktów, a środki nie wystarczają na realizację tych projektów, wybiera się projekt, na który głosowało więcej osób.
- W przypadku projektów, które otrzymały tyle samo punktów i na które głosowało tyle samo osób, a środki nie wystarczają na realizację tych projektów, o wyborze do realizacji jednego z projektów decyduje losowanie przeprowadzone przez Komisję.
- Na podstawie końcowych wyników głosowania Komisja tworzy zestawienie projektów wraz z liczbą ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty.
- Informacja o wyniku głosowania podawana jest niezwłocznie na stronie internetowej chorzow.eu oraz na stronie Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów bo.chorzow.eu