BUDŻET OBYWATELSKI W CHORZOWIE

plik foto id: 1400810344

POPRZEDNIE EDYCJE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Edycja V

PROJEKTY INWESTYCYJNE:

Chorzów II | Inwestycyjny

Budowa chodnika i ścieżki rowerowej łączących wejście na "Skałkę" i "Amelung"

Tuż za garażami na osiedlu Gwarecka mamy teren po starym nasypie kolejowym. W tym miejscu można zrobić chodnik i ścieżkę rowerową oraz oświetlenie, które połączy wejście na "Skałkę" z rewitalizowanym "Amelungiem"

Klimzowiec | Inwestycyjny

Budowa placu do ćwiczeń (akrobatyka, parkour, street workout)

Projekt placu zakłada utworzenie ogólnodostępnej przestrzeni zaspokajającej potrzeby mieszkańców Chorzowa z zakresu kultury fizycznej.

Plac składałby się z paru części:

 1. akrobatycznej - wyposażonej w drążki niskie, poręcze, równoważnię, kółka gimnastyczne, drabinki poziome i pionowe - przeznaczone dla starszych dzieci szkolnych i dostosowane do ich wzrostu. Urządzenia umieszczone na bezpiecznym , miękkim podłożu (np. płyty epdm), rozmieszczone w pobliżu siebie, umożliwią nie tylko ćwiczenia indywidualnym użytkownikom, ale również prowadzenie zajęć dla zorganizowanych grup uczniów z pobliskich szkół (SP nr 2. SP nr 5, SP nr10, SP nr 1, Zespołu Szkół Budowlanych, I LO im. J. Słowackiego, IV LO im M. S. Curie).
 2. parkour - wyposażonej w: "wieżyczkę", "kostkę", "ściankę wysoką", "ściankę skośną", niższe ścianki, połączone barierkami czyli elementy imitujące budowle architektury miejskiej. Młodzież w bezpiecznych warunkach, będzie mogła uczyć się i doskonalić pokonywanie przeszkód terenowych .
 3. street workout - wyposażonej w drążki o różnej wysokości; poręcze równoległe, skośne i niskie, drabinki poziome (m.in."żmija") i pionowe: lina do wspinania; kółka gimnastyczne; ławeczka skośna - umożliwiające kompleksowy trening zwinnościowo-siłowy całego ciała. Projekt jest przeznaczony nie tylko dla osób zamieszkujących pobliskie osiedla oraz dzieci i młodzieży uczącej się w pobliskich szkołach. To oferta również dla mieszkańców innych dzielnic, którzy docenią wszechstronną konstrukcję placu. Początkujących, którzy na tablicy informacyjnej znajdą przykładowe zestawy ćwiczeń, jak i dla zaawansowanych akrobatów i traucerów. 

Chorzów Batory 2 | Inwestycyjny

Budowa placu zabaw, ławek oraz wybiegu dla psów przy ulicy Hutniczej

Chcę, aby skwerek między ulicą Hutniczą, a MDK Batory został zagospodarowany na plac zabaw dla dzieci. W tej okolicy nie ma żadnego miejsca, gdzie dzieci mogłyby spędzać czas na wolnym powietrzu. Obserwuję, że rodzice z wózkami przysiadają na rozpadającym się murku po klombie z kwiatami. Nie ma żadnej ławki, gdzie można byłoby spocząć, żadnego miejsca dla dzieci. Mieszkam na przeciwko MDK-u, mam małe dziecko i widzę jaki w mojej okolicy brakuje miejsc przyjaznych dzieciom i rodzinom. Ten jedyny kawałek zieleni przy ulicy Hutniczej służy obecnie jako wybieg dla psów. Remont przy domu kultury jest idealną okazją, by zadbać o cały teren, dlatego wnioskuję o budowę ogrodzonego placu zabaw, który przy wejściu będzie miał dużą metalową kratę, uniemożliwiającą wejście na plac zabaw psom. Takie rozwiązanie miasto wykorzystało na os. Różanka w Chorzowie i sprawdza się idealnie. Wnioskuję również o wygrodzenie wybiegu dla psów oraz postawienie kilku ławek. Byłam na konsultacji u dyrektora MDK Batory, która popiera tę inicjatywę. W załączniku przesyłam zdjęcie terenu, o którym mowa oraz murka, który obecnie jako jedyny służy do odpoczynku.

Chorzów Batory 1 | Inwestycyjny

Budowa pumptracku - rowerowego placu zabaw

Proponujemy budowę placu zabaw dla dzieci i młodzieży tzw. pumptrucku, pozwalającego doskonalić umiejętności jazdy wyczynowej na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Obiekt mógłby składać się z dwóch torów o różnym poziomie trudności. Warto do tego wykorzystać istniejącą rzeźbę terenu. Z pierwszego, mniejszego toru mogłyby korzystać dzieci, natomiast z większego młodzież oraz dorośli. Park składałby się z wyprofilowanych pagórków o różnych nachyleniach i wysokościach, z zakrętów i przeszkód. Można byłoby wybudować podobny obiekt do tego, jaki został stworzony na osiedlu Witosa - z nawierzchnią asfaltową. Został on równiez zrealizowany z budżetu obywatelskiego i cieszy się niesamowitą popularnością wśród młodych mieszkańców osiedla i okolic.

Cwajka | Inwestycyjny

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Janasa do ul. Karola Miarki

Cel - powstanie ścieżki dla pieszych oraz ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Janasa do ul. Karola Miarki. Ścieżka dla pieszych i rowerów ma być oświetlona na całej długości. Przy ścieżce powstaną również ławki parkowe, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie Chorzowa. Ma służyć przechodzącym tam do pracy, idącym na cmentarz, uczęszczającym do pobliskich szkół, rowerzystom oraz mieszkańcom wyprowadzającym na spacery swoich pupili.

Maciejkowice | Inwestycyjny

Rewitalizacja schronu w Maciejkowicach

Celem projektu jest rewitalizacja bunkra znajdującego się na terenie Maciejkowic przy ul. Głównej, by był on tak samo reprezentacyjny jak bunkry przy ul. Katowickiej i ul. Lwowskiej. Miałby on również spełniać rolę muzealno-edykacyjną. Schron powinien być wyposażony w sprzęt i eksponaty, które przybliżą zwiedzającym czasy II wojny światowej. Obok bunkra znajduje się teren, który należy uprzątnąć i zagospodarować (posadzić trawę, kwiaty i zainstalować ławki).

Centrum | Inwestycyjny

Rewitalizacja skweru u zbiegu ulic Truchana, Sienkiewicza, Teatralnej

Rewitalizacja skweru miałaby objąć wykonanie nasadzeń zieleni oraz montaż  nowoczesnego, zwiększającego bezpieczeństwo oraz estetykę oświetlenia. Skwer, usytuowany w reprezentacyjnej części miasta, wymaga gruntownego odnowienia i przesunięcia w mniej eksponowane miejsce pojemników na sortowane odpady. Lokalizacja w ścisłym centrum Chorzowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Chorzowskiego Centrum Kultury zobowiązuje, bo jest wizytówką naszego miasta. 

Chorzów Stary | Inwestycyjny

Stworzenie placu zabaw „Magiczna Podróż” ze strefami tematycznymi

Cel - urządzenie placu zabaw przy ul. Słowiańskiej na nowo, z wydzieleniem następujących stref tematycznych:

 • zaczarowany las - duże urządzenie do zabawy o bajkowych kształtach,
 • magiczne góry - tyrolka, ścianka wspinaczkowa,
 • tajemnicza kraina – urządzenia dla dzieci najmniejszych w wieku 0-3 lat,
 • słoneczna plaża - strefa piasku z urządzeniami do zabawy (mini koparki).

Plac zabaw uzupełniony będzie również o takie urządzenia jak na przykład: bocianie gniazdo, bujak, karuzela, beczka śmiechu, ważka, domek, itp. Całość będzie wzbogacona zielenią, wymienione zostaną także ławki i kosze.

PROJEKTY SPOŁECZNE:

Centrum | Społeczny

Historia Ruchu Chorzów - tablice informacyjne oraz strona z wirtualnym spacerem

Projekt społeczny zakłada postawienie estetycznych, dużych tablic z fotografiami oraz tekstami obrazującymi historię Ruchu Chorzów. Całość mogłaby zostać uzupełniona np. o stronę internetową z możliwością wirtualnego spaceru po miejscach związanych z klubem - tych historycznych i współczesnych.

Maciejkowice | Społeczny

Organizacja Święta Maciejkowic

Chcemy zorganizować imprezę muzyczną o charakterze rodzinnym i piknikowym - Święto Maciejkowic. Wybór gatunku muzycznego prezentowanego przez artystów zapewniających oprawę muzyczną w/w imprezy będzie skonsultowany z autorem  wniosku. Decydującym kryterium przy wyborze wykonawcy lub wykonawców będzie prezentowany przez nich poziom artystyczny.

Chorzów II | Społeczny

Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego

W ramach projektu Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego młodzi ludzie pod opieką nauczycieli (instruktorów), poprzez realizację własnych pomysłów, mieliby możliwość poznania tajników sztuki filmowej. Celem projektu jest nie tylko kontynuowanie tradycji Śląskiego Kina Amatorskiego, ale zaszczepienie w młodzieży zainteresowania sztuką filmową, pogłębienie jej wiedzy w dziedzinie kultury. Dodatkowo, w ramach projektu, młodzież może poszerzać wiedzę o naszym mieście, angażując się w realizację filmów o tematyce miejskiej i historii Chorzowa, czy też w organizację imprez, festynów, itp.

Planowane są warsztaty filmowe raz w tygodniu przez cały czas trwania projektu, a na zakończenie festiwal filmów powstałych podczas zajęć. Proponuję wykorzystanie środków finansowych na zakup następującego sprzętu filmowo-fotograficznego: półprofesjonalnej kamery filmowej, półprofesjonalnego aparatu fotograficznego wraz z obiektywem (lustrzanką), kart pamięci, baterii, pokrowców, toreb itp., pokrycie kosztów przejazdu i organizacji festiwalu.

Chorzów Stary | Społeczny

Zorganizowanie Akademii Dobrego Rodzica

Cykl około 18 wykładów z elementami warsztatów, podzielony na dwa semestry (luty-maj oraz wrzesień-grudzień). Otwarte zajęcia, po 1,5-2 h, odbywać się będą 2-3 razy w miesiącu w Starochorzowskim Centrum Kultury. Skierowane będą do rodziców, dziadków lub opiekunów dzieci, którzy chcieliby podnieść swoje kompetencje rodzicielskie, lepiej zrozumieć i pogłębić więź z dzieckiem, rozwiązać problemy rodzicielskie.

Tematy, które będą poruszane to na przykład:

 • „Uratuj swoje dziecko - udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i niemowlętom”,
 • „Potrzeby dziecka, a poczucie bezpieczeństwa”,
 • „Noszenie dziecka w chuście”,
 • „Sen niemowlęcia a życie rodzinne i prawidłowy rozwój dziecka”,
 • „Budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem”,
 • „Trudności przy pojawieniu się rodzeństwa”,
 • „Kary i nagrody, czym jest warunkowa miłość”,
 • „Rodzicielstwo przez zabawę”,
 • „Czym są granice dziecka”,
 • „Wsparcie w przeżywaniu trudnych emocji”,
 • „Łagodna adaptacja do żłobka i przedszkola”,
 • „Potrzeby dziecka, a poczucie bezpieczeństwa”,
 • „Masaż Shantala”,
 • „Złość, która rani i wpędza w poczucie winy”,
 • „Być tatą – sposoby na budowanie autorytetu”,
 • „Rodzic pełen pozytywnej energii”.

Klimzowiec | Społeczny

Zorganizowanie festynu środowiskowego "Od Malucha do Seniora"

Promowanie aktywnego spędzania czasu, umacnianie więzi międzypokoleniowej poprzez wspólne warsztaty (ceramiczne, nordic walking, rękodzieła, plastyczne i inne), występy na scenie (pokaz talentów, zapomniane zabawy podwórkowe, konkursy sportowe, ścianka wspinaczkowa).

Chorzów Batory 2 | Społeczny

Zorganizowanie koncertu "Głosy Batorego"

Organizacja ogólnodostępnego koncertu w Chorzowskim Centrum Kultury, w którym wystąpiliby utalentowani uczniowie i absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie. Koncert i materiały z koncertu w postaci nagrań na płytach CD stanowiłyby źródło promocji naszego miasta. Fakt ogólnodostępności koncertu stanowiłby element współpracy uczniów szkoły chorzowskiej i ChCK ze społecznością lokalną.

Wysoki poziom koncertu gwarantują dotychczasowe osiągnięcia artystyczne uczniów III LO, jak również fakt, że byłaby to druga edycja koncertu Głosy Batorego. Pierwsza edycja koncertu została dwa lata temu bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników.

Cwajka | Społeczny

Zorganizowanie zajęć z dziećmi na terenie podwórek i placów zabaw w Chorzowie II

Organizacja 10-ciu spotkań z dziećmi, w celu wskazania możliwości alternatywnego spędzania czasu wolnego (1 raz w tygodniu), w miesiącach lipiec i sierpień 2018 roku, na terenie podwórek, placów zabaw i boisk szkolnych w rejonie Chorzowa II (tzw. Cwajka). Chodzi o zabawy i działania z zakresu kształtowania postaw proaktywnych, zdrowego stylu życia, zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi. Zabawy rówieśnicze sprzyjają przyjaznym kontaktom, tolerancji i przeciwdziałają zachowaniom agresywnym.

Spotkania przeprowadzi stowarzyszenie lub inny podmiot wybrany przez Urząd Miasta Chorzów. W Chorzowie II nie ma Domu Kultury, dlatego tak ważna i wskazana jest realizacja tego projektu. Chorzów II jest terenem gdzie jest bardzo duże skupisko rodzin patologicznych i dysfunkcyjnych.