POPRZEDNIE EDYCJE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Edycja VII

PROJEKTY INWESTYCYJNE:

Budowa ścieżki rowerowo spacerowej Pnioki - Skałka

Budowa ścieżki rowerowo - spacerowej wzdłuż nasypu starej wąskotorówki, na odcinku od wiaduktu na ul. 3-go Maja do ulicy Opolskiej. Budowa tego odcinka ścieżki rowerowo - spacerowej będzie przedłużeniem istniejącego już odcinka podobnej ścieżki biegnącej od wiaduktu przy ul. 3-Maja w stronę osiedla przy ul. Gwareckiej. Połączenie tych odcinków utworzy bezpieczny trakt rowerowo – spacerowy łączący Osiedle Pnioki z Osiedlem Żołnierzy Września i „Skałką”. Będzie on również pełnił funkcję alternatywnej drogi komunikacyjnej dla osób dojeżdżających do pracy na rowerze. Możliwe jest wykonanie ścieżki z tłucznia lub żużlu.

Kwota inwestycji: 370 000 zł
Wnioskodawca: MARCELINA RYBARZ, AGNIESZKA STĘPIEŃ

Budowa wybiegu dla psów

Projekt obejmuje budowę wybiegu dla psów na działce przylegającej do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Inwestycja obejmuje budowę wspólnego wybiegu dla psów schroniskowych raz dla psów właścicielskich. Wybieg będzie czynny dla schroniskowych psiaków w godzinach pracy schroniska, w pozostałe godziny będzie ogólnodostępny dla mieszkańców i ich czworonożnych pupili. Inwestycja powinna obejmować kompleksowe zagospodarowanie terenu, budowę ogrodzenia, oświetlenia, montaż zabawek i urządzeń dla psów (bieżnie, przeszkody, ścianka), poideł dla psów, koszy na psie nieczystości wraz z dystrybutorami woreczków.

Kwota inwestycji: 300 000 zł
Wnioskodawca: ANNA POLOCZEK

Rewitalizacja placów zabaw na Osiedlu Irys

Projekt dotyczy wymiany infrastruktury i urządzeń do zabawy dla dzieci na dwóch placach zabaw z jednoczesnym podziałem placów na dwie osobne strefy dla dzieci młodszych (od 2 do 4 lat) i starszych. W ramach projektu wymienione powinny zostać stare (prawie dwudziestoletnie) urządzenia zabawowe na nowe (np. w miejsce kilku mniejszych – jeden duży plac zabaw) dla poprawy atrakcyjności placów i bezpieczeństwa bawiących się na nich dzieci. Strefa dzieci młodszych ma być dostosowana do dzieci w wieku około 2-4 lata i umożliwić im samodzielne wejście na atrakcje (schodki) oraz posiadać różnorodną ofertę zjeżdżalni oraz atrakcji umożliwiających ich rozwój. Nowe atrakcje dla najmłodszych mają być atrakcyjne, nowoczesne oraz umożliwiać zabawę nawet podczas słonecznych dni, co aktualnie nie jest możliwe. Strefa dzieci starszych dostosowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym powinna umożliwiać wszelką aktywność fizyczną dostosowaną do dzieci w tym wieku.

Kwota inwestycji: 370 000 zł
Wnioskodawca: ADAM JAROSZ

Zmniejszenie powierzchni i wymiana nawierzchni boiska piłkarskiego przy ul. Społecznej

Boisko piłkarskie znajdujące się przy ulicy Społecznej (za Szkołą Podstawową nr 25) nie jest obecnie wykorzystywane. Powodem tego są jego niewłaściwe wymiary (zbyt duże do gry po 6-ciu zawodników czy ligi juniorów U11/U10, a zbyt małe do gry po 9 zawodników w kategorii juniorów U12/U13), nierówna powierzchnia, często zbyt wysoka trawa. W ramach projektu wymiary boiska zostaną zmniejszone do standardowych wymiarów orlika piłkarskiego, tj. pole gry 56x26m, a zamiast obecnej murawy zastosować sztuczną trawę piłkarską. Dla stworzenia boiska można wykorzystać obecne bramki, oraz pozostawić istniejącą trybunę oraz ławki rezerwowych. Takie boisko pozwoli na grę juniorów w kategorii U10/U11 a także na amatorskie rozgrywki piłki nożnej 6-cio osobowej, co przyczyni się do rozwoju sportu w naszym mieście.

Kwota inwestycji: 370 000 zł
Wnioskodawca: RAFAŁ REDZIMSKI

Modernizacja placu zabaw wraz z budową strefy fitness dla dorosłych na Amelungu

Aktualny plac zabaw na Amelungu jest bardzo wyeksploatowany. Korzystają z niego nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również osoby z innych dzielnic. Konieczne jest dopasowanie placu zabaw do aktualnych warunków oraz norm dotyczących tego typu miejsc. Ponadto zwiększona zostanie funkcjonalność tego miejsca o urządzenia dla młodzieży i dorosłych w postaci urządzeń typu "street fitness". Na placu zabaw proponowany jest montaż dwóch huśtawek: podwójnej płaskiej, podwójnej z koszyczkami dla najmłodszych oraz z bocianim gniazdem, bujaczka na sprężynie i karuzeli tarczowa z siedziskami oraz linarium. W istniejących piaskownicach może zostać zamontowany duży kompleks urządzeń dla dzieci starszych oraz duży kompleks urządzeń dla dzieci młodszych: różnego rodzaju zjeżdżalnie, tunele, przejścia po linach, wiszący most. W piaskownicy zmieści się również "konik" oraz obiekt z zabawkami sensorycznymi i mała ścianką wspinaczkową. W odległości około 15 m na wschód od placu zabaw umieszczony ma zostać zestaw urządzeń dla młodzieży i dorosłych do street fitnessu. Obejmuje on zarówno urządzenia do ćwiczeń siłowych jak również elementy takie jak drabinki, ławeczkę, drążki, worek bokserski. Rozszerzenie obiektu o tego typu urządzenia, a jednocześnie oddzielenie tych dwóch stref istniejącą zielenią znacznie zwiększy atrakcyjność tego miejsca. Na podstawie rozmów z rodzicami korzystającymi z opisywanego placu zabaw, konieczne wydaje się zagęszczenie żywopłotu między placem zabaw a stawem, w celu poprawy bezpieczeństwa oraz ustawienie w okolicy przenośnej toalety typu TOI-TOI. W projekcie założono również wykonanie pod wybranymi urządzeniami bezpiecznej nawierzchni.

Kwota inwestycji: 350 000 zł
Wnioskodawca: DAWID RYBARZ

Utworzenie przejścia dla pieszych

Utworzenie przejścia dla pieszych w okolicach budynku przy ul. Konopnickiej 21. Jest tam sklep, miejsce jest często uczęszczane przez pieszych.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: ANDRZEJ MUSZYŃSKI

Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego dla dzieci i młodzieży z tzw. „Starego Osiedla” w Chorzowie Batorym

Budowa nowoczesnego, oświetlonego i bezpiecznego wielofunkcyjnego boiska sportowego dla dzieci i młodzieży w miejscu starego i wyeksploatowanego boiska. Projekt zakłada wymianę spękanej nawierzchni asfaltowej na bezpieczną nawierzchnię syntetyczną, montaż bramek do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę, infrastruktura towarzysząca (ławki, kosze na śmieci), energooszczędne oświetlenie LED.

Kwota inwestycji: 355 000 zł
Wnioskodawca: ŁUKASZ KOŁODZIEJ

Modernizacja skweru przed Szkołą Podstawową nr 14 etap I

Głównym celem projektu jest rewitalizacja skweru przy SP14 przy ulicy Podmiejskiej. Stworzenie nowego, odgrodzonego placu zabaw o nazwie OSA - Otwarta Strefa Aktywności (projekt przewiduje plac zabaw ze zjeżdżalniami, piaskownicę, huśtawki dla małych i dużych dzieci, równoważnię, wyciąg linowy, stoły do ping-ponga, siatkówkę oraz urządzenia siłowni plenerowej, rewitalizację terenu zielonego, wyrównanie, naprawienie alejek między drzewami), a w pozostałej części utworzenie mini miasteczka ruchu rowerowego, gdzie dzieci będą mogły poznać zasady ruchu drogowego, będą mogły być prowadzone zajęcia praktyczne i edukacyjne.

Kwota inwestycji: 370 000 zł
Wnioskodawca: MAGDALENA OCZKOWICZ

Uliczna Galeria Batorego

Na ogólnodostępnym skwerze na skrzyżowaniu ulic Farnej i Odrowążów, przed budynkiem III LO im. Stefana Batorego, powstanie Uliczna Galeria Batorego, składająca się z 4 dużych ulicznych gablot zewnętrznych na słupkach. Wnętrza gablot przeznaczone będą do eksponowania prac plastyczne (obrazy, fotografie artystyczne i inne) uczniów, absolwentów i nauczycieli III LO, jak również utalentowanych mieszkańców dzielnicy Chorzów Batory. Galeria dla bezpieczeństwa ma być monitorowana. Uliczna Galeria Batorego będzie ogólnodostępna. Do współpracy przy pozyskiwaniu i doborze prac do wyeksponowania od mieszkańców dzielnicy szkoła zaprosi MDK Batory, zgodnie z osobno opracowanym regulaminem.

Kwota inwestycji: 100 000 zł
Wnioskodawca: KATARZYNA SIKORA

„Zróbmy Razem Łąkę” czyli tworzymy chorzowskie kwietne łąki i skwery wraz z infrastrukturą

Projekt ma na celu stworzenie kwietnych łąk i skwerów o łącznej powierzchni 1000 m2 na terenie miasta Chorzowa przy placówkach oświatowych, skwerach miejskich i na terenie istniejących parków i placów zabaw wraz z odpowiednią infrastrukturą.

Kwota inwestycji: 40 330 zł
Wnioskodawca: KATARZYNA RUBINKOWSKA – WASYLOWSKA

PROJEKTY SPOŁECZNE:

Legenda bez końca – obchody 100-lecia Klubu Sportowego Ruch Chorzów

Impreza całodniowa obchodów 100-lecia klubu KS Ruch Chorzów, najbardziej utytułowanego klub w Polsce. W planie imprezy: - mecz piłkarski - turniej piłki nożnej dzieci - gry i zabawy dla dzieci - projekcja filmu o historii Ruchu - wystawa zdjęć - rozmowy z legendami Ruchu Chorzów - oprawa muzyczna - pokaz pirotechniczny - konkursy z nagrodami - wydanie okolicznościowych znaczków, programów, proporczyków

Kwota inwestycji: 200 000 zł
Wnioskodawca: SZYMON MICHAŁEK

Bezpłatny dostęp do e-booków dla Chorzowian

Projekt polega na zakupie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chorzowie dostępu do platformy Legimi, oferującej możliwość korzystania z 60.000 książek elektronicznych, i udostępnieniu poprzez filie MBP zapisanym czytelnikom BEZPŁATNYCH indywidualnych 30-dniowych kodów dostępu do Legimi. Pakiet LEGIMI 4 umożliwia „przeczytanie” 1.250.000 stron w ciągu roku, co przekłada się na około 5.000 średniej objętości książek (250 stronicowych). Zrealizowanie projektu da mieszkańcom Chorzowa szansę na „spotkanie” z najnowszą literaturą w wygodnej elektronicznej formie na: tablecie, smartfonie, e-czytniku lub komputerze i w dowolnie wybranym miejscu i czasie.

Kwota inwestycji: 41 000 zł
Wnioskodawca: ANNA LEWANDOWSKA

Wirtualne Muzeum

Stworzenie w Muzeum Miejskim strefy, w której za pomocą gogli VR będzie można zobaczyć jak wyglądał Chorzów i Śląsk na przestrzeni dziejów. Podobna strefa bardzo dobrze działa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kwota inwestycji: 200 000 zł
Wnioskodawca: JAROSŁAW ŻÓŁCIAK

Festiwal Legend Polskiego Rocka

Całodniowy Festiwal Legend Rocka zorganizowany przy Szybie „Prezydent”. Na koncerty zostaną zaproszone zespoły, które brylowały w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Projekt ten będzie świetną okazją do zabawy dla pokolenia obecnych pięćdziesięciolatków. Będzie to też okazja, aby młodzież mogła wziąć udział w żywej lekcji muzyki i zintegrować się ze swoimi rodzicami. Impreza ma się odbyć się w jedną z majowych sobót w godzinach od 15.00 do 22.00, co pozwoli na przeprowadzenie 5 koncertów.

Kwota inwestycji: 200 000 zł
Wnioskodawca: JAROSŁAW ŻÓŁCIAK, AGNIESZKA PLUTA

Pokazy Udzielania Pierwszej Pomocy

Szkolenie z pierwszej pomocy pozwala od najmłodszych lat wpajać najważniejsze zasady postępowania w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Dlatego projekt udzielania pierwszej pomocy skierowany jest do najmłodszych i młodzieży. Warsztaty pomagają oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Warsztaty mogłyby być prowadzone przez ratowników medycznych, strażaków, policjantów czy straż miejską. Podczas zajęć uczymy się jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, a także jak bezpiecznie wykorzystać AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Proponuję aby warsztaty odbywały się na terenach placów zabaw (między innymi tych zbudowanych w ramach budżetu obywatelskiego) w kilku lokalizacjach miasta.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: ADAM SYNOWIEC

Sprawny Bajtel – Ogólnomiejski Turniej Dzieci oraz zawody sprawnościowe

Chorzowski turniej klubów sportowych z miasta Chorzów piłki nożnej dla dzieci z klas 1-3, oraz zawody sprawnościowe dla dzieci od 3 roku życia.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: SZYMON MICHAŁEK

Bądź Świadomy Własnego Ciała

Wykłady i warsztaty o tematyce zdrowego kręgosłupa, stawów, ergonomii. Cykl 20 warsztatów (2-godzinnych) z fizjoterapeutami, którzy pokażą w jaki sposób dbać o nasze ciało oraz w jaki sposób powinniśmy wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego. Odpowiedzą na pytania dlaczego musimy dbać nasze stawy oraz w jaki sposób to zrobić. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma dyplom uczestnictwa oraz książeczkę z najważniejszymi informacjami z danego warsztatu. Każdy z 20 warsztatów będzie o innej tematyce.

Kwota inwestycji: 19 400 zł
Wnioskodawca: LAWIA SZKODA

„Kreatywnie na Redenie” – warsztaty dla dzieci

Projekt zakłada zorganizowanie kreatywnych zajęć dla dzieci z różnych dziedzin nauki: • MATEMATYKA INACZEJ, • WARSZTATY MUZYCZNE, • IGŁOMANIA, • WARSZTATY PLASTYCZNE, • WARSZTATY KREATYWNE, • WARSZTATY KULINARNE, • WARSZTATY Z KODOWANIA, • WARSZTATY TANECZNE. Te cotygodniowe spotkania pozwolą uczestnikom na odkrycie nowych pasji, budowanie pewności siebie oraz rozwój społeczny poprzez integrację z innymi dziećmi. Miejscem realizacji projektu będzie Szkoła Podstawowa nr 29 im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie. Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych a o uczestnictwie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Informacja o naborze zostanie umieszczona na plakatach oraz w mediach społecznościowych.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: AGNIESZKA PLUTA

Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich

Cykl pokazów filmów europejskich w kinie Grajfka, Domie Kultury Batory, Starochorzowskim Domie Kultury, Klubie POKOLENIE Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podsumowujące spotkanie na rynku w Chorzowie z zaproszonym gościem - znanym aktorem/aktorka pochodzącym z Chorzowa. Pokaz filmu w kinie plenerowym razem z obsługą techniczna - na rynku w Chorzowie. Czas trwania festiwalu - jeden tydzień.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: KRZYSZTOF ŁAZIKIEWICZ

Święto Rowerzysty

Przedmiotem wniosku jest zorganizowanie w Chorzowie w czerwcu 2020 roku (sobota lub niedziela) Śląskiego Święta Rowerzysty czyli kilkugodzinnego, międzypokoleniowego festynu dla rowerzystów z różnymi atrakcjami. Celem wydarzenia byłyby: integracja rowerzystów, wspólna rodzinna dobra zabawa, a także promocja roweru jako środka transportu codziennego i turystycznego. Dla uczestników przygotowane zostaną stoiska edukacyjne (bezpieczeństwo rowerzystów, pierwsza pomoc, przepisy prawa drogowego, itp.), gastronomiczne (foodtrucki, grill, napoje itp), rekreacyjne (muzyka, warsztaty tworzenia biżuterii z rowerowych części, wystawa zabytkowych rowerów, serwisy rowerowe, pokazy rowerów miejskich i elektrycznych). Zorganizowane zostaną również konkursy z nagrodami dla uczestników, a także atrakcje dla najmłodszych (slalom na rowerkach biegowych, zabawy z animatorami, zamek dmuchany i inne). Udział w pikniku będzie dla uczestników bezpłatny. W pikniku może wziąć udział około 1000 osób. Rowerzyści na piknik będą mogli dotrzeć indywidualnie lub w ramach wspólnego dojazdu w jednym z rowerowych peletonów. Rowerzyści z różnych rowerowych grup zorganizują w tym dniu wycieczki z kilku sąsiednich miast. Grupy dołączą do chorzowskiego peletonu, który przejedzie przez chorzowskie dzielnice zachęcając mieszkańców do wspólnej jazdy i udziału w święcie rowerzysty. Piknik zakończy się po godz. 17.00

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: JOANNA TABOR

Organizacja 6 rajdów rowerowych

Organizacja w okresie od maja do października 6 rajdów rowerowych.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: ALEKSANDRA TRELA

Aktywne Lato w Chorzowie II

Organizacja 10-ciu spotkań z dziećmi, w celu wskazania możliwości alternatywnego spędzania czasu wolnego (1 raz w tygodniu), w miesiącach lipiec i sierpień 2020 roku, na terenie placu Adama Mickiewicza w Chorzowie II. Zabawy i działania z zakresu kształtowania postaw proaktywnych, zdrowego stylu życia, zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi. Zabawy rówieśnicze sprzyjają przyjaznym kontaktom, tolerancji i przeciwdziałają zachowaniem agresywnym. Spotkania przeprowadzi Stowarzyszenie lub inny podmiot wybrany przez Urząd Miasta Chorzów. W Chorzowie II nie ma Domu Kultury, dlatego tak ważna i wskazana jest realizacja tego projektu. Chorzów II jest terenem gdzie jest bardzo duże skupisko rodzin patologicznych i rodzin dysfunkcyjnych. Aktywne lato w Chorzowie II było już organizowane w ramach V budżetu obywatelskiego. Przyjęcie tego projektu będzie kontynuacją aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci w tej dzielnicy.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: KRZYSZTOF ŁAZIKIEWICZ

Na zdrowie Chorzowie

Cykl 20 spotkań medycznych, odbywających się 2 razy w miesiącu - raz w Chorzowskim Centrum Kultury, a raz w poszczególnych dzielnicach Chorzowa. Wykłady i warsztaty poświęcone będą tematyce onkologicznej, prowadzone przez specjalistów: lekarzy, farmaceutów, fizjoterapeutów, dietetyków klinicznych, psychologów, pracowników fundacji czy też instytucji jak NFZ. Na spotkaniach poruszane będę tematy profilaktyki przeciwnowotworowej, niezbędnych badań, które musimy wykonać w zależności od wieku. Specjaliści opowiedzą o metodach leczenia, diecie, suplementach, sposobach radzenia sobie ze skutkami choroby i stresem jaki wywołuje. Mieszkańcy Chorzowa dowiedzą się, gdzie zgłosić się po pomoc, a także jak działa Szybką Terapia Onkologiczna.

Kwota inwestycji: 20 000 zł
Wnioskodawca: SYLWIA GROS - BROWARSKA

Spotkanie z youtuberami

Spotkanie z Youtuberami na Rynku, połączone z koncertem jednej gwiazdy. Wśród zaproszonych gości mogą znaleźć się m.in. Friz i Machioch. Spotkanie może się odbyć w okresie wakacyjnym w przyszłym roku.

Kwota inwestycji: 20 000 zł