POPRZEDNIE EDYCJE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Edycja V

PROJEKTY INWESTYCYJNE:

Centrum:

Rewitalizacja skweru u zbiegu ulic Truchana, Sienkiewicza, Teatralnej

Stan inwestycji: W trakcie realizacji

Rewitalizacja skweru z uwzględnieniem nowoczesnego, zwiększającego bezpieczeństwo oraz estetykę oświetlenia oraz nasadzenia nowej zieleni. Wymieniony skwer, usytuowany w reprezentacyjnej części miasta wymaga gruntownego odnowienia, zamontowania lamp i przesunięcia w mniej eksponowane miejsce pojemników na sortowane odpady. Lokalizacja w ścisłym centrum Chorzowa, bezpośrednim sąsiedztwie Chorzowskiego Centrum Kultury, Rejonowego, jest wizytówką naszego miasta.

Klimzowiec:

Budowa placu do ćwiczeń (akrobatyka, parkour, street workout)

Stan inwestycji: Zakończono.

Projekt placu zakłada utworzenie ogólnodostępnej przestrzeni zaspokajającej potrzeby mieszkańców Chorzowa z zakresu kultury fizycznej. Plac składałby się z paru części: 1. akrobatycznej - wyposażonej w drążki niskie, poręcze, równoważnię, kółka gimnastyczne, drabinki poziome i pionowe - przeznaczone dla starszych dzieci szkolnych i dostosowane do ich wzrostu. Urządzenia umieszczone na bezpiecznym , miękkim podłożu (np. płyty epdm) rozmieszczone w pobliżu siebie, umożliwią nie tylko ćwiczenia indywidualnym użytkownikom, ale również prowadzenie zajęć dla zorganizowanych grup uczniów z pobliskich szkół (SP nr 2. SP nr 5, SP nr10, SP nr 1, Zespołu Szkół Budowlanych, I LO im. J. Słowackiego, IV LO im M. S. Curie). 2. parkour - wyposażonej w: "wieżyczkę", "kostkę", "ściankę wysoką", "ściankę skośną", niższe ścianki, połączone barierkami czyli elementy imitujące budowle architektury miejskiej. Młodzież w bezpiecznych warunkach, będzie mogła uczyć się i doskonalić pokonywanie przeszkód terenowych . 3. street workout - wyposażonej w: drążki o różnej wysokości; poręcze równoległe, skośne, i niskie; drabinki poziome (min."żmija") i pionowe; lina do wspinania; kółka gimnastyczne; ławeczka skośna - umożliwiające kompleksowy trening zwinnościowo-siłowy całego ciała. Projekt jest przeznaczony nie tylko dla osób zamieszkujących pobliskie osiedla oraz dzieci i młodzieży uczącej się w pobliskich szkołach. To oferta również dla mieszkańców innych dzielnic, którzy docenią wszechstronną konstrukcję placu. Początkujących, którzy na tablicy informacyjnej znajdą przykładowe zestawy ćwiczeń, jak i dla zaawansowanych akrobatów i traucerów.

Chorzów Batory 1:

Budowa pumptracku - rowerowego placu zabaw

Stan inwestycji: Zrealizowane

Proponujemy budowę placu zabaw dla dzieci i młodzieży tzw. PUMPTRAK, pozwalający doskonalić umiejętności jazdy wyczynowej na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Obiekt mógłby składać się z dwóch torów o różnym poziomie trudności i można już częściowo spożytkować istniejącą rzeźbę terenu. Z tego pierwszego, mniejszego toru mogły by korzystać dzieci, natomiast z tego większego młodzież oraz dorośli. Park składa się z wyprofilowanych pagórków o różnych nachyleniach i wysokościach, z zakrętów i przeszkód. Można by wybudować podobny obiekt jaki został stworzony na osiedlu Witosa z nawierzchnią asfaltową, obiekt który nawiasem mówiąc został zrealizowany z budżetu obywatelskiego i cieszy się niesamowitą popularnością wśród młodych mieszkańców osiedla i okolic.

Chorzów Batory 2:

Budowa placu zabaw, ławek oraz wybiegu dla psów przy ulicy Hutniczej

Stan inwestycji: Inwestycja zakończona.

Chcę, aby skwerek między ulicą Hutniczą, a MDK Batory został zagospodarowany na plac zabaw dla dzieci. Obecnie MDK Batory się rozbudowuje w kierunku skwerku, jest więc okazja, by w przyszłym roku wygospodarować teren dla dzieci i rodziców z dziećmi. W okolicy ul. Hutniczej i MDK Batory nie ma ŻADNEGO miejsca, gdzie dzieci mogłyby spędzać czas na wolnym powietrzu. Obserwuję, że rodzice z wózkami przysiadają na rozpadającym się murku po klombie z kwiatami. Nie ma żadnej ławki, gdzie można by spocząć, żadnego miejsca dla dzieci. Mieszkam na przeciwko MDKu, mam małe dziecko i widzę jaki w mojej okolicy jest deficyt na miejsca przyjazne dzieciom i rodzinom. Ten jedyny kawałek zieleni przy ulicy Hutniczej służy obecnie jako wybieg dla psów, o który nikt nie dba. Remont przy domu kultury jest idealną okazją, by zadbać o cały teren, dlatego wnioskuję o budowę ogrodzonego placu zabaw, który przy wejściu będzie miał dużą metalową kratę, uniemożliwiającą wejście na plac zabaw psom. Takie rozwiązanie miasto wykorzystało na oś. Różanka w Chorzowie i sprawdza się idealnie. Wnioskuję również o wygrodzenie wybiegu dla psów oraz postawieniu kilku ławek. Byłam na konsultacji u dyrektora MDK Batory, która popiera tę inicjatywę. W załączniku przesyłam zdjęcie terenu o którym mowa oraz murka, który obecnie jako jedyny służy do odpoczynku.

Chorzów II:

Budowa chodnika i ścieżki rowerowej łączących wejście na "Skałkę" i "Amelung"

Stan inwestycji: Inwestycja zakończona.

Tuż za garażami na osiedlu Gwarecka mamy teren po starym nasypie kolejowym. W tym miejscu można zrobiić chodnik i ścieżkę rowerową oraz oświetlenie, które połączy wejście na "Skałkę" z rewitalizowanym "Amelungiem"

Cwajka:

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Janasa do ul. Karola Miarki

Stan inwestycji: Inwestycja zakończona

Projekt ten ma na celu powstanie ścieżki dla pieszych oraz ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Janasa do ul. Karola Miarki. Ścieżka dla pieszych i rowerów ma być oświetlona na całej długości odcinka. Przy ścieżce powstaną również ławki parkowe, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody. Inwestycja ta ma na celu poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie Chorzowa i służyć szerokiemu gronu ludzi tj. ludziom przechodzącym tam do pracy, idących na cmentarz, dzieciom uczęszczającym do pobliskich szkół, rowerzystów oraz mieszkańców wyprowadzających swoich pupili.

Maciejkowice:

Rewitalizacja schronu w Maciejkowicach

Stan inwestycji: W trakcie realizacji

Chcę aby bunkier znajdujący się na terenie Maciejkowic przy ul. Głównej był tak samo reprezentacyjny jak bunkry znajdujące się przy ul Katowickiej i ul. Lwowskiej. Chcę aby bunkier ten również spełniał rolę muzeum i rolę edukacyjną. Chcę aby był wyposażony w sprzęt, eksponaty, które przybliżą zwiedzającym czasy II wojny światowej. Obok bunkru znajduje się teren, który powinien być uprzątnięty i zagospodarowany (posadzona trawa, kwiaty i zainstalowane ławki)

Chorzów Stary:

Stwrzenie placu zabaw „Magiczna Podróż” ze strefami tematycznymi

Stan inwestycji: Inwestycja zrealizowana.

Wymiana placu zabaw przy ul. Słowiańskiej na nowy, składający się z następujących stref tematycznych: 1.Zaczarowany las- duże urządzenie zabawowe w bajkowych kształtach, 2. Magiczne góry - tyrolka, ścianka wspinaczkowa, 3.Tajemnicza kraina – urządzenia dla dzieci najmniejszych 0-3 lat, 4.Słoneczna plaża- strefa piasku z urządzeniami do zabawy w piasku. (mini koparki, Plac zabaw uzupełniony będzie również o takie urządzenia jak na przykład: bocianie gniazdo, bujak, karuzelka, beczka śmiechu, ważka, domek itp. Całość zostanie wzbogacona zielenią odgradzającą i ozdobną oraz wymienione zostaną ławki i kosze.

PROJEKTY SPOŁECZNE:

Centrum:

Historia Ruchu Chorzów - tablice informacyjne oraz strona z wirtualnym spacerem

Stan inwestycji: W trakcie realizacji

Projekt społeczny zakłada postawienie ładnych i dużych tablic z fotografiami oraz tekstem, przedstawiających historię Ruchu Chorzów. Całość mogłaby zostać uzupełniona np. o stronę internetowa z wirtualnym spacerem po miejscach związanych z klubem - tych historycznych i współczesnych.

Klimzowiec:

Zorganizowanie festynu środowiskowego "Od Malucha do Seniora"

Stan inwestycji: Projekt zrealizowany. Odbył się 18 maja 2018 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2.

Promowanie aktywnego spędzania czasu, umacnianie więzi międzypokoleniowej poprzez: wspólne warsztaty (ceramiczne, Nordic Walking, rękodzieła, plastyczne i inne), występy na scenie - pokaz talentów, zapomniane zabawy podwórkowe, konkursy sportowe, ścianka wspinaczkowa i inne atrakcje.

Chorzów Batory 2:

Zorganizowanie koncertu "Głosy Batorego"

Stan inwestycji: Zrealizowany. Koncert odbył się 8 czerwca 2018 roku.

Organizacja ogólnodostępnego koncertu w Chorzowskim Centrum Kultury, w którym wystąpiliby utalentowani uczniowie i absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie. Koncert i materiały z koncertu w postaci nagrań na płytach CD stanowiłyby źródło promocji naszego miasta. Fakt ogólnodostępności koncertu stanowiłby element współpracy uczniów szkoły chorzowskiej i ChCK ze społecznością lokalną. Wysoki poziom koncertu gwarantują dotychczasowe osiągnięcia artystyczne uczniów III LO, jak również fakt, że byłaby to druga edycja koncertu Głosy Batorego. Pierwsza edycja koncertu została dwa lata temu bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników.

Chorzów II:

Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego

Stan inwestycji: Projekt zrealizowano w miesiącach: maj, czerwiec, wrzesień, październik 2018 r.

W ramach projektu Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego młodzież, pod opieką nauczycieli (instruktorów), poprzez realizację własnych pomysłów miałaby możliwość poznania tajników sztuki filmowej podobnie, jak dzieje się to teraz w Młodzieżowym Klubie Filmowym „WIATRAK. Celem projektu jest jednak nie tylko kontynuowanie tradycji Śląskiego Kina Amatorskiego, ale przede wszystkim organizacja czasu młodym ludziom poprzez zaszczepienie w nich zainteresowania sztuką filmową, a co za tym idzie pogłębienie ich wiedzy w dziedzinie kultury i sztuki. Dodatkowo w ramach projektu młodzież może pogłębiać wiedzę o naszym mieście, angażując się w realizację filmów o tematyce miasta, poruszając temat historii Chorzowa, który w 2018 roku będzie obchodził 150- letnią rocznicę nadania praw miejskich. Jeżeli będą organizowane imprezy czy festyny, młodzież również może się zaangażować w to filmowo i fotograficznie. Także nasze obiekty sportowe, AKS, Chorzowianka i Wyzwolenie mogą zostać ujęte w ramach projektów filmowych realizowanych przez młodzież. Planowane są warsztaty filmowe raz w tygodniu przez cały okres trwania projektu, a na zakończenie festiwal filmów powstałych podczas zajęć. Proponowane wykorzystanie środków finansowych Sprzęt filmowo fotograficzny: – półprofesjonalna kamera filmowa – półprofesjonalny aparat fotograficzny wraz z obiektywem (lustrzanka) – materiały do wyżej opisanego sprzętu (karty pamięci, baterie, pokrowce, torby, itp.) -koszty przejazdu -koszty organizacji festiwalu

Cwajka:

Zorganizowanie zajęć z dziećmi na terenie podwórek i placów zabaw w Chorzowie II

Stan inwestycji: Zrealizowany.

Organizacja 10-ciu spotkań z dziećmi, w celu wskazania możliwości alternatywnego spędzania czasu wolnego (1 raz w tygodniu), w miesiącach lipiec i sierpień 2018 roku, na terenie podwórek, placów zabaw i boisk szkolnych w rejonie Chorzowa II (tzw. Cwajka). Zabawy i działania z zakresu kształtowania postaw proaktywnych, zdrowego stylu życia, zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi. Zabawy rówieśnicze sprzyjają przyjaznym kontaktom, tolerancji i przeciwdziałają zachowaniom agresywnym. Spotkania przeprowadzi Stowarzyszenie lub inny podmiot wybrany przez Urząd Miasta Chorzów. W Chorzowie II nie ma Domu Kultury, dlatego tak ważna i wskazana jest realizacja tego projektu. Chorzów II jest terenem gdzie jest bardzo duże skupisko rodzin patologicznych i rodzin dysfunkcyjnych.

Chorzów Stary:

Zorganizowanie Akademii Dobrego Rodzica

Stan inwestycji: Zrealizowany.

Cykl ok. 18 wykładów z elementami warsztatów podzielony na dwa „semestry” (luty-maj, wrzesień grudzień). Zajęcia odbywać się będą 2-3 razy w miesiącu, w Starochorzowskim Centrum Kultury, będą to zajęcia otwarte. Czas trwania 1,5 h -2h. Zajęcia skierowane będą do rodziców, dziadków lub opiekunów dzieci, którzy chcieliby podnieść swoje kompetencje rodzicielskie, lepiej zrozumieć swoje dziecko, rozwiązać problemy rodzicielskie, pogłębić więź z dzieckiem. Tematy, które będą poruszane to na przykład: „Uratuj swoje dziecko- Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i niemowlętom”, „Potrzeby dziecka, a poczucie bezpieczeństwa”, „Noszenie dziecka w chuście”, „Sen niemowlęcia a życie rodzinne i prawidłowy rozwój dziecka”, „Budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem”, „Trudności przy pojawieniu się rodzeństwa”, „Kary i nagrody, czym jest warunkowa miłość”, „Rodzicielstwo przez zabawę”, „Czym są granice dziecka”, „Wsparcie w przeżywaniu trudnych emocji”, „Łagodna adaptacja do żłobka i przedszkola”, „Potrzeby dziecka, a poczucie bezpieczeństwa”, „masaż Shantala”, „Złość która rani i wpędza w poczucie winy”, „Być tatą – sposoby na budowanie autorytetu”, „Rodzic pełen pozytywnej energii”.

Maciejkowice:

Organizacja Święta Maciejkowic

Stan inwestycji: Zrealizowano. Festyn odbył się 8.09.2018r.

Chcemy zorganizowania imprezy muzycznej o charakterze rodzinnym i piknikowym (nie koniecznie biesiadnym) - Święto Maciejkowic. Wybór gatunku muzycznego prezentowanego przez wybranych artystów zapewniających oprawę muzyczną w/w imprezy oraz wybór samych twórców muzycznych (wykonawców) będzie skonsultowany z autorem niniejszego wniosku. Czynnikiem determinującym wybór wykonawcy lub wykonawców będzie prezentowany przez nich poziom artystyczny.