Lista przyjętych i odrzuconych wniosków inwestycyjnych

Poniżej znajdziesz listę wniosków sprawdzonych przez komisję Budżetu Obywatelskiego.
Wykaz podzielono na projekty zaakceptowane oraz odrzucone.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Chorzowa, Komisja zastrzega sobie prawo do łączenia wniosków dotyczących tego samego terenu oraz do zmiany tytułu inwestycji, która znajdzie się na liście do głosowania (zmianie nie ulegnie przedmiot i zakres inwestycji, jedynie jej nazwa).

W opisach zachowano pisownię oryginalną z wniosków.

PROJEKTY ZAAKCEPTOWANE

CENTRUM

Liczba projektów w okręgu: 5
Budowa placu zabaw "Indiańska Wioska" przy ul. Omańkowskiej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Indiańska Wioska na Omańkowskiej

Ulica: Omańkowskiej (Centrum)

Opis projektu: Nieplaczabaw. Naturalny plac zabaw. Stworzenia miejsca dla dzieci i dorosłych, które w sposób łatwy i z zachowaniem wszystkich walorów środowiskowych wpisuje się w krajobraz miasta. Rozbudowa placu zabaw przy Omańkowskiej o naturalny placu zabaw, gdzie drzewa i roślinność stanowią element zabawowy sam w sobie. Projekt zakłada wykorzystanie materiałów wtórnych. Zapotrzebowanie na rozbudowę placu zabaw jest ogromne. Umożliwi, to także korzystanie z placu zabaw dzieciom z nowo remontowanego Przedszkola nr 9. Projekt zakłada utworzenie: - drewnianych domków - leśnych szałasów - ławek drzewnych - drzewnego toru przeszkód. Dodatkowo doposażenie placu zabaw w oświetlenie, dodatkowe ławki i nowe nasadzenia.

Wnioskodawca: Ewa Klepczarek


Modernizacja ul. Dworcowej i montaż gablot na plakaty

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja ulicy Dworcowej i montaż gablot na plakaty

Ulica: Wolności (Centrum)

Opis projektu: Umieszczenie na ul. Wolności kilku gablot w których można będzie umieszczać plakaty zwiastujące wydarzenia w mieście. Obecnie plakaty są zawieszane są na latarniach na podkładach z płyt pilśniowych lub tektury. Nie wygląda to profesjonalnie, ani estetycznie. Przebudowa fragmentu ulicy Dworcowej na odcinku Wolności - Kazimierza Wielkiego, na wzór ul. Sienkiewicza. Przeniesienie w mniej eksponowane miejsce kontenerów na segregowane odpady, obok których zawsze stoją odpady nie mieszczące się w otworach pojemników.

Wnioskodawca: Michał Franiasz


"Kusik na droga": przebudowa ul. Zjednoczenia

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: "Kusik na droga" czyli bezpieczny dojazd do szkoły

Ulica: Zjednoczenia (Centrum)

Opis projektu: „Kusik na droga” czyli bezpieczny dojazd do szkoły Celem projektu jest wprowadzenie zmian inwestycyjnych owocujących : - poprawą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym ( samochodowym i pieszym) a w szczególności bezpieczeństwa uczniów IV LO, AZSO oraz uczniów SP1 (szczególnie tych realizujących część zajęć w AZSO) - ochronną środowiska i poprawą jakości powietrza przez ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta - promocją zdrowego tryb życia przez zwiększenie ruchu rowerowego wśród młodzieży - poprawą estetyki tego fragmentu naszego miasta Metoda - cele nasze chcemy osiągnąć przez : a) przebudowanie (i wybrukowanie) chodnika na 100 metrowym odcinku ul. Zjednoczenia pomiędzy ul. Dąbrowskiego a ul. Powstańców ( 480 m2) w celu stworzenia miejsc postojowych typu „kiss and ride”. Wielu uczniów naszych szkół jest dowożonych przez rodziców. Zwiększająca się co roku liczba samochodów, choć na chwilę, zatrzymujących się na środku drogi (z braku miejsc postojowych) stwarza ciągłe zagrożenie wypadkiem i nerwową atmosferę z powodu tamowania ruchu. Miejsca postojowe „kiss and ride” poprawią bezpieczeństwo wszystkich pieszych i kierowców w tym rejonie – zarówno rano i wieczorem - podczas popołudniowych zajęć i przedsięwzięć w szkołach (np. Szkoły Narciarskiej MDK Chorzów itp.). b) Lustro zamontowane na chodniku naprzeciwko bramy wyjazdowej AZSO będzie dodatkowym elementem systemu bezpieczeństwa, szczególnie dla rowerzystów. c) montaż na pobliskim skwerze stojaków rowerowych służących naszej młodzieży oraz całej rzeszy młodych osób korzystających z boisk w godzinach popołudniowych. Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że młodzież zdecydowanie chętniej korzystałaby z własnego transportu rowerowego gdyby miała szansę pozostawić swoje pojazdy w bezpiecznym miejscu. d) nasadzenie małych drzew liściastych wzdłuż ul. Zjednoczenia w celu przywrócenia jej dawnego blasku i urody. e) Dodatkowe np. oznakowanie miejsc postojowych.

Wnioskodawca: Przemysław Fabjański


"Od juniora do seniora": modernizacja sali sportowej przy ul. Powstańców 68

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Od Juniora do Seniora - Zdrowy Chorzów, Zdrowy Ruch - aktywność, zdrowie, sprawność.

Ulica: Powstańców (Centrum)

Opis projektu: Projekt dotyczy modernizacji sali gimnastycznej przy ul. Powstańców 68. Sala ma być ogólnodostępna w określonych godzinach. Jest to forma aktywności ruchowej i spędzania czasu pod zadaszeniem co w odróżnieniu do innych projektów np. ''siłowni pod chmurką'' czy ''placu zabaw dla dzieci'' pozwoli mieszkańcom na korzystanie z obiektu przez wszystkie pory roku bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo nasze Stowarzyszenie GB Spartan Chorzów - zapewni na ogólnodostępne zajęcia nieodpłatnie wykwalifikowanych instruktorów, którzy będą prowadzili zajęcia dla różnych grup społecznych z naszego miasta. Modernizacja obiektu ma polegać głównie na wyremontowaniu pomieszczeń tj. sala, szatnie, sanitariaty... Dodatkowo w ramach projektu widzimy możliwość aktywizacji mieszkańców poprzez organizację rozmaitych turniejów sportowych w obiekcie dla mieszkańców naszego miasta np. wyciskanie kettelbela, olimpiada sprawnościowa dla najmłodszych czy Chorzowski zawody sportów chwytanych tj. judo, zapasy, jiu jitsu. Obecnie w Chorzowie mamy ogromne sukcesy na polu sportów walki, chcemy zainteresować tą forma aktywności mieszkańców naszego miasta, a poprzez dostosowanie i wyposażenie obiektu do obowiązujących standardów uważamy, że jest to bardzo możliwe. Dzięki obiektowi możemy też mieć wpływ na wiele czynników społecznych tj. walka z nadwagą, aktywność seniorów, czy odciąganie dzieci od komputerów. Podsumowując realizacja projektu posłuży szerokiemu przekrojowi mieszkańców Chorzowa, całoroczna dostępność, brak ograniczeń wiekowych, brak wpływu na korzystanie ze względu na warunki atmosferyczne, zapewnienie kadry instruktorskiej. Od juniora do Seniora!!! Zdrowy Chorzów Zdrowy Ruch - aktywność, zdrowie , sprawność!!!

Wnioskodawca: ROMAN HERMAN


"Mamo, tato zostań ze mną na noc": doposażenie dziecięcych oddziałów szpitalnych w łóżka dla rodziców

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Mamo Tato zostań ze mną na noc – doposażenie dziecięcych oddziałów szpitalnych w specjalne łóżka dla rodziców typu fotel/leżanka oraz zakup nowych łóżek dziecięcych do szpitala.

Ulica: Truchana (Centrum)

Opis projektu: Doposażenie każdego z oddziałów szpitala w minimum 10 foteli/leżanek dla rodziców. Zakup nowoczesnych łóżek dziecięcych dla oddziałów.

Wnioskodawca: Szymon Piecha


KLIMZOWIEC

Liczba projektów w okręgu: 6
Wybudowanie publicznej toalety w Parku Róż

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Toaleta publiczna w Parku Róż

Ulica:

Opis projektu: W ramach projektu planowane jest zamontowanie nowoczesnej automatycznej toalety Parku Róż. Toaleta ta będzie mogły być użytkowana przez wszystkich mieszkańców odwiedzających w/w park. Współczesne, nowoczesne toalety są w dużej mierze zautomatyzowane. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mogą również być przystosowane do potrzeb matek z dziećmi w tym z niemowlętami, ponieważ posiadają miejsce do przebrania dziecka. Toalety te są bardzo estetyczne, ich wygląd może być dostosowany do lokalnej architektury czy otoczenia. Produkowane są w sposób utrudniający ich niszczenie. Modułowa budowa umożliwia ich dowolną konfigurację mogą być np. jedno lub dwustanowiskowe. W Chorzowie obserwujemy kompletny brak toalet publicznych. Mimo iż nie jest to typowe miasto turystyczne, gdzie tego typu instalacje są wręcz wymogiem, posiada dużo miejsc, w których okresowo gromadzi się bardzo wielu mieszkańców. Przykładem takiego miejsca jest Park Róż. Jest on bardzo popularny nie tylko wśród mieszkańców okolicznych budynków, ale ze względu na znajdujący się w nim jeden z większych ładnie otoczonych placów zabaw, odwiedzany jest bardzo chętnie zarówno przez młodszych mieszkańców jak i rodziny z małymi dziećmi. Młodsze pociechy nie potrafią długo wstrzymywać własnych potrzeb, co często kończy się tzw. wizytą „w krzakach”. Nie jest to ani wychowawcze, ani korzystne dla parku. Park doceniają nie tylko mieszkańcy Chorzowa. Jeden z portali internetowych, zajmujący się tematyką parków w miastach, zachwala sam park, jednak określając jego minusy wskazuje właśnie brak toalet. Cytując: „Słabe strony parku: brak szaletów…” http://parki.org.pl/parki-miejskie/park-roz-w-chorzowie.

Wnioskodawca: Artur Karol Fabia


Postawienie stołów do gry w piłkarzyki na Klimzowcu

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Stoły do gry w piłkarzyki na Klimzowcu

Ulica:

Opis projektu: Chcę, żeby na Klimzowcu stanęło 11 stołów do gry w piłkarzyki. Stoły mogłyby zostać równomiernie rozmieszczone w całej dzielnicy - na wybranych terenach należących do miasta. 11 stołów do 11 piłkarzy - można każdy z obiektów nazwać imieniem słynnego piłkarza.

Wnioskodawca: Piotr Jarzębak


Zagospodarowanie terenu zielonego między ul. Astrów i Gałeczki

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Realizacja dalszej części projektu zagospodarowania terenu przy ul. Astrów i Gałeczki, tj. dokończenie projektu dotyczącego budowy parku, którego inspiracją jest powieść Mały Książę

Ulica: Astrów (Klimzowiec)

Opis projektu: W 2016r. został częściowo zrealizowany projekt opisany wcześniej z Budżetu Obywatelskiego, ale z uwagi na wysoki koszt wykonano tylko górkę saneczkową symbolizującą wulkany z planety Małego Księcia, a na szczycie pozostawiono okrągłe wgłębienie przywodzące na myśl kratek. Ma ono za zadanie ochronić rosnące na szczycie drzewa. Kolejnym etapem placu rozrywki i wypoczynku jest wykonanie ścieżki zamkniętej w kształt węża - żmiji, która zakończyła pobyt Małego Księcia na Ziemi jak i również ścieżek żywicznych, na których będą usytuowane ławki. Zieleń + oświetlenie terenu.

Wnioskodawca: Romana Korolczuk


Budowa wybiegu dla psów pomiędzy ul. Katowicką i Młodzieżową

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Wybieg dla psów pomiędzy ul. Katowicką (AKS), a Młodzieżową oraz chodnika łączącego te ulice.

Ulica: Młodzieżowa (Klimzowiec)

Opis projektu: Tzw. "Psia Górka" to miejsce, gdzie okoliczni mieszkańcy często wyprowadzają swoje psy, chciałabym, aby miejsce to zostało ogrodzone, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym czworonogom. Wybieg powinien zostać dodatkowo doświetlony, zagospodarowany ławkami oraz koszami na psie odchody. Chciałabym również, żeby pomiędzy ulicą Katowicką, a Młodzieżową, wzdłuż górki, powstał chodnik, umożliwiający bezpieczne i komfortowe przejście pomiędzy tymi ulicami.

Wnioskodawca: Monika Janikowska


Wykonanie ścieżki zdrowia oraz wybiegu dla psów na Wzgórzu Redena

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Wykonanie ścieżki zdrowia oraz wybiegu dla psów

Ulica: Parkowa (Klimzowiec)

Opis projektu: Wykonanie ścieżki zdrowia składającej się z urządzeń dla seniorów oraz młodzieży. Wykonanie zamkniętego wybiegu dla psów z urządzeniami . ( Wg zgłoszonego projektu w 2017 roku)

Wnioskodawca: JUSTYNA SZATKOWSKA


Stworzenie ogrodu botanicznego w Parku Róż

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Ogród botaniczny

Ulica: Różana (Klimzowiec)

Opis projektu: Na terenie miasta kojarzącego się głównie z przemysłem można stworzyć ogród botaniczny wykorzystując w dużej mierze już istniejącą roślinność. Mieszkańcy zazwyczaj nie orientują się, jaka roślinność występuje na naszym obszarze i na codzień nas otacza - opisując poszczególne drzewa, krzewy, kwiaty w ramach ogrodu botanicznego można stworzyć ciekawą mini alternatywę dla Parku Śląskiego. Na terenie ogrodu można zaaranżować również obiekty małej architektury, jak altanki, ławki, alejki. Przykładami ogrodów botanicznych są np. Brynek, Zabrze, Radzionków, czy Mikołów. Na terenie ogrodu można stworzyć też np. labirynt z żywopłotu (przykład z Wrocławia). W takim ogrodzie botanicznym można zainstalować domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków. W ten sposób stworzyć miejsce zielone, przyjazne i bezpieczne dla rodzin z dziećmi, dla osób w każdym wieku.

Wnioskodawca: Joanna Porwolik


BATORY 1

Liczba projektów w okręgu: 2
Założenie kamer monitoringu miejskiego na ul. Armii Krajowej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Bezpieczna okolica - Budowa monitoringu CCTV na ul. Armii Krajowej w Chorzowie

Ulica: Armii Krajowej (Chorzów Batory 1)

Opis projektu: Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Chorzowa. Budowa monitoringu CCTV na ul. Armii Krajowej w Chorzowie sprawi, że ulica ta będzie pod stałą obserwacją służb miejskich.

Wnioskodawca: Anna Osadnik


"Bike Paradise": budowa parku dla rowerzystów

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: BIKE PARADISE

Ulica: Armii Krajowej (Chorzów Batory 1)

Opis projektu: "BIKE PARADISE" to park dla nas rowerzystów, którzy lubią adrenalinę i wyzwania, ale również dla osób które zazwyczaj jeżdżą rekreacyjnie, a chciałyby spróbować czegoś nowego. Nie ważne ile masz lat, ważne jest to, że chcesz doświadczać nowych rzeczy.

Wnioskodawca: Wojciech Kwiatkowski


CHORZÓW BATORY 2

Liczba projektów w okręgu: 8
Budowa parkingu przy ul. Podmiejskiej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa parkingu otwartego przy ulicy Podmiejskiej

Ulica: Podmiejska (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Chcę, aby w miejscu do tej pory niezagospodarowanym wybudowano miejsca parkingowe dla samochodów osobowych służące mieszkańcom zamieszkałym przy ulicy Podmiejskiej od nr 2 do 14, ale jednocześnie otwarty dla wszystkich przyjezdnych. Teren przylega do ogrodzenia szkoły i pozostaje w gestii Miasta. Obecny stan szpeci i pozostaje niewykorzystany, a przy niewielkim nakładzie poprawiłby estetykę, bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców. Uważam, że ze względu na wielkie zagęszczenie pojazdów należy rozsądnie zagospodarować miejsca zaniedbane i do tej pory bezużyteczne. Poprawi to również wizerunek urbanistyczny dzielnicy.

Wnioskodawca: Janusz Kuligowski


Założnie kamery monitoringu miejskiego na skwerze przy ul. Brzozowej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Monitoring placu zabaw, boiska oraz skwerku przy ulicy Brzozowej

Ulica: Brzozowa (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Zamontowanie kamer, które będą monitorować plac zabaw, boiska oraz znajdujący się przy nich skwerek. Na skwerku znajdują się klomby z kwiatami, które są non stop niszczone. Dodatkowo przesiadują tam osoby, które spożywają alkohol i pozostawiają po sobie szklane butelki. Monitoring zdecydowanie ułatwiłby kontrolę nad tym terenem oraz szybkie reagowanie na dewastacje zieleni czy nocne libacje.

Wnioskodawca: Urszula Staszowska


Budowa miasteczka ruchu drogowego i modernizacja placu zabaw przy ul. Podmiejskiej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw + miasteczko ruchu drogowego

Ulica: Podmiejska (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Plac zabaw przy ul. Podmiejskiej w sąsiedztwie SP 14 jest zniszczony, nie spełnia żadnych wymagań, jest niebezpieczny dla dzieci. Z piaskownicy korzystają wszystkie pobliskie zwierzęta. Chcę aby zmodernizowano w pełni plac zabaw, zamontowano zjeżdżalnię, huśtawki - dla dzieci starszych jak i najmłodszych, karuzelę. Dodatkowo można wykonać małą piaskownicę. Wykonanie ogrodzenia zdecydowanie ograniczy przebywanie dzikich kotów i innych zwierząt na terenie placu, co zmniejszy zanieczyszczenie piaskownicy. Wykonanie mini miasteczka ruchu drogowego - placu do nauki jazdy na rowerze, mini ronda, znaki drogowe, przejścia dla pieszych oraz elementy małej architektury.

Wnioskodawca: Ewa Szyszko


"Uliczna Galeria Batorego": zagospodarowanie skweru przed III LO

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Uliczna Galeria Batorego

Ulica:

Opis projektu: Chcę, aby na ogólnodostępnym skwerze na skrzyżowaniu ulic Farnej i Odrowążów, przed budynkiem III LO im. Stefana Batorego, powstała Uliczna Galeria Batorego. Galeria składałaby się z kilku dużych ulicznych gablot zewnętrznych na słupkach. Wewnątrz gablot społeczność np. III LO czy MDK Batory oraz chętni mieszkańcy dzielnicy eksponowaliby swoje prace plastyczne (obrazy, fotografie artystyczne i inne). Galeria powstawałaby dzięki współpracy szkoły z MDK Batory. Jej otoczenie można urozmaicić np. poprzez uporządkowanie zieleni, drzewa w donicach czy estetyczne elementy małej architektury. Uliczna Galeria Batorego byłaby ogólnodostępna; gwarancję dużej oglądalności stanowiłyby liczby rodziców i ich dzieci każdego dnia przychodzących do Filii Przedszkola nr 19 mieszczącej się w skrzydle budynku III LO, jak również duże liczby uczniów III LO, Gimnazjum nr 7, ich rodziców, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz gości szkoły. Ogólnodostępny skwer stanowi ponadto miejsce, gdzie chętnie zatrzymują się okoliczni mieszkańcy korzystając z nowych, stylowych ławek; siedząc na owych ławkach nawet starsze lub niepełnosprawne osoby miałyby możliwość obcowania na co dzień ze sztuką.

Wnioskodawca: Katarzyna Sikora


Budowa siłowni plenerowej dla seniorów i małego parku linowego dla dzieci przy ul. Granicznej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa siłowni plenerowej dla seniorów i małego parku linowego dla dzieci

Ulica: Graniczna (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Przy ul. Granicznej zadbano o najmłodszych mieszkańców, teraz trzeba zadbać i o seniorów którzy wolny czas mogą spędzić np. korzystając z urządzeń siłowni plenerowej zlokalizowanej w zacienionym miejscu przy ul. Granicznej. Wspominany teren przyciąga sporo dzieci korzystających m.in. z boisk sportowych, placu zabaw. Aby urozmaicić najmłodszym czas spędzany na wolnym powietrzu proponuje stworzenie ogrodzonego małego parku linowego składającego się z urządzeń zabawowych, pajęczyny wspinaczkowej oraz zjazdu linowego tzw. "tyrolki", wszystko to zlokalizowane na ogrodzonym terenie na piaskowym podłożu.

Wnioskodawca: Łukasz Kołodziej


Budowa integracyjnego placu zabaw przy ul. Odrodzenia

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Integracyjny Plac Zabaw

Ulica: Odrodzenia (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Witam, proponuję aby na terenie działki o numerze 589/17 w Chorzowie Batorym, pomiędzy ulicami Odrodzenia, Podmiejska, Asnyka i Reja wybudować Integracyjny Plac Zabaw. Głównym założeniem budowy tego placu zabaw jest obecność w pobliżu: Szkoły Podstawowej nr 14 z klasami specjalnymi dla dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera przy ulicy Podmiejskiej 62, Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi na ulicy Skrajnej 2, oraz Fundacji Spectrum Liberi zajmującej się dziećmi i dorosłymi z autyzmem na ulicy Sempołowskiej 10. Dzięki zabawie dzieci ćwiczą równowagę, uczą się kontrolować swoje ciało. Poznają ograniczenia swoje jak i swoich rówieśników Ze względu na położenie w/w terenu, integracyjny plac zabaw byłby świetnym uzupełnieniem doskonalenia swoich umiejętności psychofizycznych przez dzieci z tych właśnie placówek jak i wszystkich zamieszkujących w tym rejonie.

Wnioskodawca: Adam Synowiec


Budowa integracyjnego placu zabaw z elementami siłowni plenerowej pomiędzy ul. Farną i Wrocławską

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa integracyjnego placu zabaw z elementami siłowni plenerowej - skwer pomiędzy ulicami Farną i Wrocławską.

Ulica: Farna (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Stworzenie ogrodzonego, integracyjnego placu zabaw z miękką nawierzchnią oraz przestrzeni dla osób dorosłych w postaci stołu do gier i urządzeń fitness. Nasze miasto posiada wiele kolorowych i pięknych placów zabaw, brak jest jednak miejsc, w których radość z zabawy mogłyby odczuwać również dzieci niepełnosprawne. Przedstawiany przeze mnie projekt zakłada zatem stworzenie przestrzeni dla dzieci zdrowych oraz dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami. Zabawę ułatwi syntetyczna nawierzchnia oraz urządzenia przystosowane do wózków inwalidzkich. Plac zabaw to nie wszystko, przyda się również nieco miejsca ułatwiającego aktywność osobom dorosłym, stąd pomysł na urządzenia fitness oraz stół do gier. Skwer jest już zaopatrzony w dwa stoły do gry w ping-ponga, które można byłoby jedynie odświeżyć.

Wnioskodawca: Natalia Łukaszewska


Remont chodników przy ul. Francuskiej i Konarskiego i wyznaczenie miejsc parkingowych

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Remont chodników przy ul. Francuskiej i Konarskiego i wyznaczenie miejsc parkingowych

Ulica: Konarskiego (Chorzów Batory 2)

Opis projektu: Chcemy wyremontowania chodników przy ul. Francuskiej i ul. Konarskiego. Aktualnie chodniki te są w fatalnym stanie, są nierówne a krawężniki są bardzo wysokie i krzywe, co jest problemem zarówno dla osób starszych, które mają trudności w poruszaniu się, jak również dla kierowców, którzy mają często uszkodzone pojazdy. Dodam, że chodniki wszystkich sąsiednich ulic są wyremontowane. Dodatkowo remont chodnika przy ul. Konarskiego i jego zwężenie spowoduje możliwość wprowadzenia zmiany sposobu parkowania pojazdów z równoległego na skośne, co wpłynie na zwiększenie ilości miejsc parkingowych. Zmiana ta została pozytywnie zaopiniowana przez MZUiM po przeprowadzeniu pomiarów jezdni i chodnika.

Wnioskodawca: Aldona Gawlik


CHORZÓW II

Liczba projektów w okręgu: 5
Modernizacja placu zabaw przy ul. Węglowej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw

Ulica: Węglowa (Chorzów II)

Opis projektu: Wnioskuję o modernizację placu zabaw znajdującego się na osiedlu przy ul. Węglowej 9 w Chorzowie. Obecnie znajduję się tu jedna piaskownica i huśtawka. Zdaję sobie sprawę iż w pobliżu znajduję się już zmodernizowany plac zabaw (ul. Krakusa przy biedronce) jednakże ilość dzieci stwarza niebezpieczeństwo dla innych. Zdarza się iż te młodsze, w tym moja córka nie są dopuszczane przez te starsze do huśtawek. Oprócz modernizacji placu zabaw chciałabym aby powstałe nowe ławeczki dla rodziców (nie dla osób pijących piwo jak to jest obecnie) oraz ogrodzenie aby piaskownica nie stała się kuwetą dla zwierząt.

Wnioskodawca: Sandra Mańkowska


Budowa parkingu i nowego oświetlenia przy ul. Beskidzkiej 15-19

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Oświetlenie chodnika , bezkolizyjny dojazd do budynku pojazdów ratunkowych i powiększenie miejsc parkingowych przy ul.. Beskidzka 15-19

Ulica: Beskidzka (Chorzów II)

Opis projektu: Wzdłuż budynku Beskidzka 15-19 zabudować 3-4 lampy parkowe , poprzez likwidację drugiego równolegle biegnącego chodnika i części zaniedbanego trawnika wybudować pod kątem 45 stopni do osi jezdni stanowiska parkingowe z wyodrębnieniem dojazdu do klatek schodowych dla pojazdów ratunkowych. Parokrotnie były przypadki że zaparkowane samochody wzdłuż chodnika uniemożliwiały przeniesienie chorego na noszach do karetki. Stanowiska parkingowe "na jodełkę" zwiększą ilość miejsc parkingowych , zwiększą szerokość drogi dla samochodów dostawczych pawilonów handlowych , klientów poczty, biblioteki i fundacji "Skrzydełko". Montaż opraw oświetleniowych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, klientów poczty i dzieci pobliskiej szkoły podstawowej

Wnioskodawca: Witold Połomski


Modernizacja placu zabaw przy ul. Kopalnianej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw

Ulica: Kopalniana (Chorzów II)

Opis projektu: Wnoszę o rewitalizację placu zabaw na osiedlu przy ul. Kopalnianej. Obecnie w tym miejscu znajduje się jedna, stara, metalowa huśtawka, zjeżdżalnia oraz piaskownica, która pełni rolę wychodka dla psów. Jako osoba mieszkająca na osiedlu oraz matka 5 letniego dziecka chciałabym po pracy wyjść z moim dzieckiem na spokojny i w miarę cichy plac zabaw. Staję sobie sprawę, iż w pobliżu na ul. Krakusa (obok biedronki) powstał nowy plac zabaw jednakże ilość dzieci wraz z rodzicami stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo a korzystanie z urządzeń graniczy z cudem (kolejki do huśtawek).

Wnioskodawca: Katarzyna Chruszcz


Budowa plenerowego kortu do squasha w okolicach ul. św. Kingi

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Squash na otwartym powietrzu

Ulica: św. Kingi (Chorzów II)

Opis projektu: Squash czyli dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika. To krótko o dyscyplinie rakietkowej, która przebojem w ostatnich latach wdarła się do naszego kraju. Na zachodzie coraz bardziej popularny jest squash na otwartym powietrzu, którego u nas wciąż brak. Taki bezpłatny kort byłby idealny dla mieszkańców naszego miasta, którzy zechcą spróbować tej pięknej dyscypliny.

Wnioskodawca: Bartłomiej Czaja


Modernizacja placu zabaw przy ul. Styczyńskiego

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw

Ulica: Styczyńskiego (Chorzów II)

Opis projektu: Jako mama 4 letniego dziecka pragnę, aby w miejscu obecnego, rozpadającego się placu zabaw przy plantach na ul. Styczyńskiego , powstał nowy, kolorowy, dopasowany do wieku dzieci przedszkolnych. Przede wszystkim aby został ogrodzony, bezpieczny. By znajdowały się tam huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia. Był kolorowy i sprawiał dzieciom radość. By w słoneczne dni było miejsce gdzie można wyjść z dzieckiem.

Wnioskodawca: Sandra Mańkowska


CWAJKA

Liczba projektów w okręgu: 3
Rozbudowa placu zabaw i siłowni plenerowej u zbiegu ul. Piotra Niedurnego i 11 Listopada

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Rozbudowa placu zabaw i siłowni plenerowej u zbiegu ulic Piotra Niedurnego i 11 Listopada

Ulica: 11 Listopada (Cwajka)

Opis projektu: Najlepszym określeniem projektu byłaby rewitalizacja infrastruktury rekreacyjno - sportowej u zbiegu ulic Piotra Niedurnego i 11 Listopada mająca na celu aktywizację sportową mieszkańców Naszej Dzielnicy zwanej "Cwajką". Chcielibyśmy, by na skwerze u zbiegu ulic Piotra Niedurnego i 11 Listopada czuli się dobrze zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy, by każdy znalazł coś dla siebie, by można było spędzać aktywnie czas, ale również odpocząć na ławeczce w otoczeniu zieleni. W tym roku chcielibyśmy rozbudować to co już powstało, a konkretnie chciałbym pozyskać fundusze na: - rozbudowę placu zabaw poprzez dodanie dodatkowych atrakcji dla dzieci nieco starszych (np. Ogromną frajdę sprawi dzieciom zjazd linowy, ziemne trampoliny i huśtawka bocianie gniazdo. Dla starszych dzieci można zamontować zestaw wielofunkcyjny o charakterze sprawnościowym składający się z takich elementów jak ścianka wspinaczkowa, ścianka linowa, drążki do podciągania, ruchowa równoważnia itp. Wiele radości zapewni piramida linowa a niewątpliwą atrakcją- nie tylko dla dzieci- będzie ścianka przytulanka-3D, koło młyńskie i magiczne lustra (bezpieczne- nietłukące). Można postawić tablice edukacyjne i gry integracyjne.) - rozbudowę siłowni plenerowej poprzez dodanie dodatkowych urządzeń - ogrodzenie placu zabaw, by było bezpieczniej i można było łatwiej utrzymać czystość - oświetlenie miejsca w którym znajduje się plac zabaw i siłownia plenerowa - zagospodarowanie całego terenu dodatkową zielenią - posadzenie drzew, tak by w przyszłości zapewnić dodatkowy cień dla chcących odpocząć - instalacja dodatkowych ławek, by każdy mógł odpocząć - Ważną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego trzeba zamontować barierki przy wyjściu od ul. 11 Listopada, gdzie dzieci często wybiegają na ulicę, a także rozważyć możliwość zamontowania progu zwalniającego lub wyznaczenia przejścia dla pieszych, którego obecnie nie ma. Tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie, teraz pozostaje czynić starania by zrealizowano, to co opisano wyżej, by Nasza Dzielnica zyskała miejsce do zabawy i uprawniania sportu, ale również miejsce w którym można będzie przysiąść na ławeczce i chwilę odetchnąć.

Wnioskodawca: Patrycja Nokielska i Arkadiusz Sikora


Budowa wybiegu dla psów przy ul. Opolskiej (przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt)

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa wybiegu dla psów przy ulicy Opolskiej (przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt)

Ulica: Opolska (Cwajka)

Opis projektu: Projekt obejmuje budowę wybiegu dla psów na działce przylegającej do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Inwestycja obejmuje budowę wspólnego wybiegu dla psów schroniskowych raz dla psów właścicielskich. Wybieg będzie czynny dla schroniskowych psiaków w godzinach pracy schroniska, w pozostałe godziny będzie ogólnodostępny. Inwestycja powinna obejmować kompleksowe zagospodarowanie terenu, budowę ogrodzenia, oświetlenia, montaż zabawek i urządzeń dla psów (bieżnie, przeszkody, ścianka), poidło, kosze na psie nieczystości wraz z dystrybutorami woreczków.

Wnioskodawca: Anna Poloczek


Modenizacja placu zabaw u zbiegu ul. Wileńskiej i 23 Czerwca

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw u zbiegu ul. Wileńskiej i 23 Czerwca

Ulica: 23 Czerwca (Cwajka)

Opis projektu: Wymiana istniejących urządzeń z uwzględnieniem możliwości korzystania z obiektu również przez osoby starsze. śród urządzeń powinny znaleźć się n.p zjeżdżalnie, huśtawki, urządzenie do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wygospodarowane miejsca na nową piaskownicę. Ogrodzenie terenu wraz z założeniem oświetlenia energooszczędnego. Wymiana ławek oraz koszy na śmieci i modernizacją istniejących alejek. Nasadzenie nowe roślinności.

Wnioskodawca: Marcin Weindich


CHORZÓW STARY

Liczba projektów w okręgu: 4
Modernizacja terenu rekreacyjnego u zbiegu ul. Siemianowickiej i Kasprowicza

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja placu zabaw plus siłownia plenerowa i strefa street workout u zbiegu ulic Siemianowickiej i Kasprowicza

Ulica: Siemianowicka (Chorzów Stary)

Opis projektu: Chcę aby w Chorzowie Starym powstał nowoczesny plac zabaw dla dzieci, wraz z nowymi ławkami, koszami na śmieci, stołem do ping ponga, stołem do szachów, oraz siłownia plenerowa. Na placu zabaw powinny znajdować się takie urządzenia jak : huśtawki podwójne, huśtawki pojedyncze, huśtawki typu ważka, bujaki dla mniejszych dzieci, ścianka wspinaczkowa, karuzela, piaskownica, piramida wspinaczkowa. Plac zabaw powinien być dostosowany do dzieci w każdym wieku, tak aby dzieci mniejsze, jak i starsze w wieku poźnoprzedszkolnym oraz szkolnym mogły spędzać popołudnia na dworze, a nie w domu przed telewizorem lub komputerem. Powinny być nowe ławki, aby rodzice mogli patrzeć na bawiące się dzieci. Stojak na rowery, dla osób, które przyjeżdżają na rowerach. Chcę, aby ten plac zabaw w końcu był bezpieczny i funkcjonalny, był prawdziwym placem zabaw, którego w Chorzowie Starym (od tzw. Krajcoka w stronę Maciejkowic)niestety nie ma. Chcę aby powstała także siłownia plenerowa, strefa street workout z której korzystać będą dorośli jak i młodzież. Powinny być posadzone nowe krzewy, w sposób uporządkowany, nowa trawa. Plac zabaw powinien być ogrodzony, aby bezpańskie psy nie mogły na niego wchodzić i korzystać z piaskownicy jak z "toalety".

Wnioskodawca: Barbara Liliental


Modernizacja fragmentu ul. Azotowej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Modernizacja ulicy Azotowej

Ulica: Azotowa (Chorzów Stary)

Opis projektu: Celem projektu jest utwardzenie placu pomiędzy budynkami na ulicy Azotowej 17 i 19, wraz z wykończeniem chodników przylegających do klatek schodowych. Dodatkowo projekt zakłada postawienie dwóch nowych latarni oraz wiaty (zabudowy kontenerów na śmieci)

Wnioskodawca: Krzysztof Moczko


Wymiana nawierzchni al. Wycieczkowej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Wymiana nawierzchni alei Wycieczkowej

Ulica: Kadecka (Chorzów Stary)

Opis projektu: Wymiana nawierzchni alei Wycieczkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kadecką do nowo zrealizowanego odcinka nawierzchni (ok 350). Droga jest w bardzo złym stanie. 5 lat temu w ramach BO miała zostać wykonana modernizacja. Niestety na wspomnianym odcinku dostawiono jedynie ławki, kosze na śmieci i wymieniono oprawy oświetleniowe. Dodatkowo przebudowa ciepłociągu ok 2 lat temu zniszczyła nawierzchnię, która nie została przywrócona do stanu pierwotnego. Na drodze występują liczne ubytki, nierówności, wypiętrzenia spowodowane korzeniami drzew. Dojazd do parku na rolkach bądź rowerze przez dziecko jest bardzo niebezpieczny.

Wnioskodawca: Piotr Hamela


Stworzenie woonerfu na ul. Majętnego

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Woonerf na ulicy Majętnego wraz z poprawą bezpieczeństwa pieszych przy Placu Piastowskim.

Ulica: Majętnego (Chorzów Stary)

Opis projektu: Remont ulicy Majętnego od Placu Piastowskiego do ulicy Mazurskiej ze szczególnym uwzględnieniem uspokojenia ruchu, bezpieczeństwa i wygody pieszych, a także zmiana estetyki miejsca poprzez m.in: - remont parkingu wzdłuż ul. Majętnego wraz ze stworzeniem nowych miejsc oraz wymianą nawierzchni na przepuszczającą wodę, - wymianę „małej architektury” (latarnie, kosze na śmieci, oświetlenie zieleni lampami LED), wykonane w jednej estetyce, - zagospodarowanie pasa zieleni nową roślinnością wraz z uwzględnieniem zakrycia nieestetycznego ogrodzenia budynku PCK na całej długości i wykonaniem nowych obrzeży, - budowa progu zwalniającego na ul. Majętnego, Remont ma zapewnić ulicy wysokie walory estetyczne z zachowaniem jej funkcji. Zadanie zawierałoby wykonanie projektu przez architekta krajobrazu.

Wnioskodawca: Nikos Ludwig


MACIEJKOWICE

Liczba projektów w okręgu: 2
Budowa drogi wewnętrznej od ul. Gdańskiej do ul. Głównej

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa drogi wewnętrznej wraz z oświetleniem od ul Gdańskiej do ul Głównej (dz.nr. 758/65 i dz.nr.760/65) w Chorzowie Maciejkowicach.

Ulica: Gdańska (Maciejkowice)

Opis projektu: Na działkach gruntu nr: dz.nr. 758/65 i dz.nr.760/65, w śladzie starej drogi wewnętrznej pomiędzy ul Gdańską, a ul Główną, obok posesji ul Głównej nr 19 i nr 17 oraz Gdańskiej nr 10 istnieje konieczność wybudowania drogi okrawężnikowanej, o nawierzchni bitumicznej. Droga ta posiada długość około 90mb (+/-) oraz jest szerokości około 5 - 4m. Obecnie droga ta jest w fatalnym stanie i posiada resztki nawierzchni asfaltowej, której w praktyce już nie ma. Przed przystąpieniem do realizacji przedmiotowej inwestycji należy opracować stosowny ku temu Projekt techniczno - budowlany, którego wykonanie zawiera się również w zakresie niniejszego zgłoszenia inwestycji do Budżetu Obywatelskiego 2018. Aby przedmiotowa inwestycja była wykonana zgodnie z wymogami zapotrzebowania społecznego oraz gwarantowała pełne bezpieczeństwo jej użytkownikom, budując ją należy również uwzględnić wykonanie minimum 4 pkt. świetlnych wraz z kompletnym zabudowanym oświetleniem ulicznym. Nadmieniam, że nowa droga powinna znaleźć się na działkach gruntu: dz.nr. 758/65 i dz.nr.760/65, będących we władaniu Miasta Chorzów, Spółki Gminnej Z.K."PGM" oraz MZUiM w Chorzowie. Ponadto wyjaśniam, że ewentualnie nowowybudowana droga nie musi pokrywać się parametrami (szczególnie szerokością) oraz w śladzie z istniejącymi obecnie resztkami starej drogi (z jej obrysem). Droga o którą budowę wnioskuję, znajduje się w samym centrum Maciejkowic (tuż obok Szkoły Podstawowej nr 25) i pełni ważną rolę komunikacyjną osób poruszających się z ul Głównej w kierunku ul: Gdańskiej, Społecznej oraz Kresowej. Stanowi ona również istotny pkt. dojścia do kontenerów na składowanie segregowanych odpadów komunalnych. Ponadto bezpośrednio przy tej drodze już na jesieni ma zostać wybudowana stacja rowerowa w ramach programu: "System Chorzowskich Rowerów Miejskich".

Wnioskodawca: Dariusz Wojciechowski


Budowa skateparku w Dolinie Górnika

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Budowa skateparku w Dolinie Górnika

Ulica: Główna (Maciejkowice)

Opis projektu: Chcę, żeby na terenie Doliny Górnika powstał skatepark. Łatwa komunikacyjnie dostępność miejsca, duża popularność w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym wśród Chorzowian, atrakcyjne położenie pośród zieleni oraz historia tętniącej kiedyś życiem części Chorzowa to niezaprzeczalne atuty i przyczynki aby miejscu aktualnie w ruinie przywrócić blask.

Wnioskodawca: Seweryn Mosz


PROJEKTY ODRZUCONE

Liczba odrzuconych projektów: 25
"BUDOWA CHODNIKA OD TUNELU PRZY ULICY GŁOGOWSKIEJ/ PUŁASKIEGO WZDŁUŻ OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH PIAST DO ULICY RACIBORSKIEJ"

Alejka wzdłuż ogródków działkowych od wielu lat jest używanym przez mieszkańców naszego miasta skrótem, łączy bowiem dwie dzielnice - Centrum i Chorzów II. Stanowi też najkrótszą trasę dojścia do Szpitala (od str. Pułaskiego). Przechodzenie przez nią nie jest bezpieczne. Obecnie istnieje ubita kamienista ścieżka - dziurawa, zaniedbana i nieoświetlona. Od dwóch edycji projekt ten w BO plasuje się na 2. miejscu w wynikach w dzielnicy. Liczba wniosków świadczy o ogromnej potrzebie na jaką wskazują mieszkańcy naszego miasta. Budowa chodnika oraz oświetlenie ścieżki sprawią, że trasa będzie bezpieczniejsza(ułatwi komunikację pieszą mieszkańcom) a ponadto będzie dostosowana do osób o ograniczonej możliwości poruszania się (np. osoby prowadzące wózek dziecięcy, bądź osoby niepełnosprawne na wózku inwalidzkim).

Przyczyna odrzucenia zadania:
Projekt koliduje z dużą inwestycją, którą we wskazanym miejscu będzie prowadzić PKP.


Bezpieczne przejście dla pieszych

Istniejące przejście dla pieszych przy pl. Piastowskim 10 można ulepszyć wynosząc je ponad poziom jezdni. Po przebudowie ulic Kościuszki, plac Piastowski, ks. Bojarskiego kierowcy samochodów nie stosują się do obowiązujących znaków drogowych ograniczających prędkość do 40 km/h. Wyniesienie ww. przejścia spełni funkcję progu zwalniającego oraz pozwoli być pieszym bardziej widocznymi dla kierowców.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Zespół ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydał negatywną opinię w sprawie wniosku.


Budowa bezpiecznego przejścia przez tory

Projekt dotyczy budowy bezpiecznego przejścia przez torowisko pomiędzy ulicami Lipową i Niedźwiedziniec. Proponowane przejście zapewni bezpieczną komunikację pomiędzy tzw Osiedlem Starym , a Cmentarzem, Ogródkami Działkowymi i Centrum Loistycznym "Prologis", a także umżliwi przejście do lasu kochłowickiego. Z kolei dla mieszkańców osiedla "Niedźwiedziniec" proponowane rozwiązanie zapewni bezpieczne przejście do Szkół (np. SP.12 i SP.14) , do kościoła , do pętli autobusowej , supermarketu, itp. Obecnie w niezabezpieczonym miejscu z przejścia korzysta bardzo dużo mieszkańców , zarówno dzieci i dorosłych (matki z dziećmi w wózkach , mieszkańcy z rowerami itp.) Przejście powinno być przejściem płaskim (koszty , możliwości przestrzenne, przeprowadzanie rowerów, komunikacja dla niepełnosprawnych i brak pokusy przechodzenia na skróty).

Przyczyna odrzucenia zadania:
Tory kolejowe i tereny im przyległe są własnością PKP - miasto nie może na nich inwestować.


budowa chodnika wzdłuż ulicy Niedurnego

Chciałabym żeby wzdłuż ulicy Niedurnego powstał chodnik. Taka inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfornt mieszkańców, głowinie osiedla przy ulicy Rodziny Oswaldów, którzy chodzą tamtędyy na przystanek ramwajowy Chorzów Polna.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wniosek koliduje z planami inwestycyjnymi miasta. MZUIM projektuje koncepcję nowego układu komunikacyjnego dla rejonu pomiędzy ul. Mariańską, Łagiewnicką i Rodziny Oswaldów, w związku z planami zagospodarowania tego terenu pod budownictwo mieszkaniowe. Przebudowie będzie podlegać również ul. Niedurnego (na odcinku od 11 Listopada do Łagiewnickiej) i ul. Łagiewnicka.


Budowa miejsc piknikowych przy ul. Mariańskiej w Chorzowie II

obecnie ten rozległy dość teren stanowi skrót z Pnioków na osiedle Rodziny Oswaldów, jest miejscem spacerów i od dłuższego czasu miejscem "dzikiego" piknikowania i grillowania. W okolicy znajdują się dwa osiedla mieszkaniowe, mieszka na ich terenie sporo osób,które nie posiadają ogródków działkowych lub działek rekreacyjnych poza miastem a chciałyby pogrillować pod chmurką w godziwych warunkach. Teren oddalony jest na tyle od budynków , że biesiadujące osoby na pewno nie będą przeszkadzać mieszkańcom. Podobne miejsca również w ramach budżetu obywatelskiego utworzone zostały w Siemianowicach Śląskich na osiedlu Bańgów i cieszą się sporym zainteresowaniem.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wspominane miejsce to teren zapożarowany, który może stwarzać niebezpieczeństwo. Miasto planuje zrekultywowanie terenu.


Budowa placu zabaw oraz wybiegu dla psów przy ulicy św. Kingi

Przy ulicy św. Kingi tuż za blokami numer 39-49 to duży zielony skwer, który idealnie można zagospodarować na wybieg dla psów oraz plac zabaw. Popularne osiedle u zbiegu ulic Gwarecka, Beskidzka, Lipińska, Żołnierzy Września, Boczna, św. Kingi oprócz Amelungu niemal nie ma większego placu zabaw. Na ulicy św. Kingi co prawda jest malutki plac, jednak obok mamy duży niezagospodarowany zielony skwer nadający się pod plac zabaw oraz wybieg dla psów.

Przyczyna odrzucenia zadania:
ChSM nie wyraził zgody na przeprowadzenie inwestycji.


BUDOWA WIELOFUNKCYJNEGO BOISKA

LOKALIZACJA: tereny zielone za Szkołą Podstawową nr 29 w Chorzowie OPIS PROJEKTU: Budowa ogólnodostępnego, wielofunkcyjnego boiska sportowego / do siatkówki i badmintona / o wymiarach 18 X 9 wraz z rewitalizacją pasa zieleni oraz ogrodzeniem typu piłkołap. Powstanie nowego boiska znacząco poprawi estetykę tego miejsca umożliwiając jednocześnie bezpieczne z niego korzystanie podczas lekcji wychowania fizycznego oraz przerw szkolnych, a po zakończeniu lekcji oraz w święta i weekendy będzie miejscem do gier i zabaw ruchowych dla społeczności lokalnej. Powstanie nowego boiska przyczyni się do podniesienia kultury ruchu i zdrowego trybu życia, zaktywizuje lokalną społeczność, zintegruje środowisko. Zrewitalizowany obszar z nowym, bezpiecznym boiskiem będzie miejscem integracji i czynnego uprawiania sportu przez mieszkańców dzielnicy.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wskazane miejsce to teren należący do szkoły. Przeprowadzenie tam inwestycji byłoby niezgodne z regulaminem.


Budowa wodnego placu zabaw

Rozstawiana co roku przez ChŚPWiK kurtyna wodna przy ul. Granicznej przyciąga setki dzieci pragnących schłodzić się w upalne letnie dni. Budowa małego wodnego placu zabaw pozwoli na bezpieczne skorzystanie z przedmiotowej atrakcji większej ilości młodych mieszkańców naszego miasta przy ul. Granicznej.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Budowa małego wodnego placu zabaw to koszt ok. 2 mln zł.


ŁĄKI KWIETNE

Koszenie trawników nie przynosi mieszkańcom żadnych wymiernych korzyści, przeciwnie: niszczone są naturalne siedliska owadów, a tym samym uniemożliwia się egzystowanie ptaków. Latem zazwyczaj panuje susza - trawa nie koszona zatrzymuje w glebie wilgoć i nie wysycha, natomiast koszona usycha pozostawiając wyschnięte przestrzenie na terenie "zieleni miejskiej". Kosiarki spalinowe zanieczyszczają środowisko i powodują uporczywy dla mieszkańców hałas. W ubiegłym roku proponowałam założenie łąk kwietnych na terenie miasta - projekt został odrzucony, a szkoda - Katowice wraz z prezydentem właśnie w centrum Katowic założyli teraz taką łąkę... Zaprzestanie bezrefleksyjnego koszenia trawników przyniesie mieszkańcom same korzyści, oczywiste związane z poszanowaniem środowiska, jak i czysto estetyczne. Proponuję zatem ponownie założenie łąk kwietnych na terenie miasta - gdziekolwiek, gdzie miasto uzna to za stosowne, dlatego też nie wskazuję tym razem konkretnej lokalizacji / ulicy.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Łąka kwietna powstanie w najbliższym czasie przy Szybie Prezydent. Niestety w centrum miasta brakuje miejsc na kolejne tego typu łąki.


Modernizacja placu zabaw i budowa mini siłowni

Złaszam prośbę o postawienie nowego placu zabaw wraz z ławkami na miejscu starego, tak aby wszytskie urządzenia znajdowały się w jednym miejscu a nie tak jak jest do tej pory że zjeżdżalnia jest kilka metrów dalej niż piaskownica i dwie stare huśtawki. Chcielibyśby aby plac zabaw był skierowany dla młodszych dzieci a także dla tych starszych. A także postawienie kilku urządzeń z mini siłowni.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Spółdzielnia Mieszkaniowa Barbara nie wyraziła zgody na przeprowadzenie inwestycji.


Modernizacja Placu Zabaw u zbiegu ulic: Odległej i Wolności.

Wspólnie z grupą mieszkańców Chorzowa Batorego I wnioskuję o modernizację placu zabaw przy zbiegu ulic: Odległej i Wolności, dokładnie naprzeciw Zespołu Szkół Sportowych nr 2 im Gerarda Cieślika. W interesującym nas miejscu stoi już plac zabaw, ale jest on bardzo mały (jedna zjeżdżalnia), nieogrodzony, a ławki stojące wokół placu są często zniszczone. Można by wykorzystać już istniejące urządzenia (te zniszczone wymienić), oraz dołożyć kilka nowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też postawienie płotu i ustawienie stabilnych siedzisk dla opiekunów. Wzorem do naśladowania może być plac zabaw przy ul. Omańkowskiej, za cmentarzem przy kościele pod wezwaniem Św. Ducha (który jest dobrze wyposażony, ale za mały dla bardzo dużej ilości dzieci zamieszkujących okolice). Zmodernizowany plac zabaw u zbiegu ulic Odległej i Wolności pozwoli na „wyciągnięcie z domu” dzieci z ul. Cieszyńskiej i przedłużonej ul. Wolności. Na końcu ul. Wolności powstaje mieszkalna inwestycja developerska firmy Dombud, a więc na pewno pojawią się też dzieci. Z placu zabaw mogłaby korzystać coraz większa rzesza dzieci z ul. Armii Krajowej 13.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Miasto posiada plany inwestycyjne dotyczące wskazanego we wniosku miejsca. Na tym terenie powstanie m.in. boisko tartanowe.


Modernizacja szatni i toalet Hali przy ul.Mazurskiej w Chorzowie

Chciałabym aby projekt zrealizował modernizację szatni i toalet naszej Hali. Z obiektu przy ul.Mazurskiej korzystają dzieci uprawiające gimnastykę i akrobatykę, seniorzy korzystający z zajęć rehabilitacyjnych i usprawniających , kobiety na zajęciach aerobiku , seniorzy na zajęciach mini satki i grupy cherlederek szkolące swoja sprawność. Sala jest intensywnie wykorzystywana przez wszelakie grupy uczestników i tak malutkie szatnie i pojedyncze toalety stanowią duży dyskomfort w realizowaniu programu zajęć. Modernizacja tych pomieszczeń znacznie ułatwi funkcjonowanie tak prężnie działającego obiektu jak Sokolnia w Chorzowie.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Koszt rozbudowy hali zdecydowanie przewyższa pulę środków dostępnych w ramach 6. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Zgodnie z opinią Wydziału Inwestycji Komunalnych dobudowanie modułu, który pozwoliłby na powiększenie obiektu, kosztowałoby przynajmniej 1 mln zł.


Modernizacja ulicy Wolności

Odnowienie zestawów kwietników przy latarniach poprzez wymianę i uzupełnienie siedzisk, zamiana śmietnika w zestawie na kwietnik, pomalowanie zestawów kwietnikowych z uzupełnieniem brakujących elementów, naprawa latarni, założenie pokryw bezpieczników. Postawienie nowych koszy na śmieci przy latarniach bez zestawów i nasadzenie 10 drzewek w donicach w uzgodnionych miejscach (wniosek powtórzony z roku 2017).

Przyczyna odrzucenia zadania:
Kompleksowy remont deptaka na ul. Wolności znajduje się w planach inwestycyjnych miasta na najbliższe lata. Opracowana zostanie szczegółowa koncepcja obejmująca również renowację latarni, kwietników oraz koszy na śmieci.


Nowe Boisko dla Nas i Naszych Dzieci

W miejscu starego basenu przy ul. Dąbrowskiego 113, wybudowanie nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią. Boisko ogólnodostępne, umożliwiające organizację turniejów piłkarskich dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Możliwość rozgrywania meczów w trakcie pikników rodzinnych.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wspominany we wniosku teren jest przeznaczony do sprzedania.


Postawienie ławek za osiedlem przy ulicy Opolskiej

Chcę, aby postawiono kilka ławek po jednej i po drugiej stronie hałdy dla spacerowiczów, którzy udają się tam na odpoczynek lub z psami na spacer.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wspominane miejsce to teren zapożarowany, który może stwarzać niebezpieczeństwo. Miasto planuje zrekultywowanie terenu.


Remont i renowacja przejścia podziemnego AKS

Remont został rozpoczęty w ubiegłym roku i z niewiadomych przyczyn wstrzymany. Jedno wejście na przystanek autobusowy od strony ulicy Młodzieżowej jest całkowicie zamknięte co uniemożliwia poruszanie się na wyżej wymieniony przystanek osobom z wózkami. Demontaż kamiennych okładzin spowodowała że przejście wygląda bardzo obskurnie, a wieczorem wręcz niebezpiecznie z powodu braku odpowiedniego oświetlenia. Jest to najczęściej używane przejście podziemne które łączy ze sobą 2 duże osiedla przy ulicy Młodzieżowej oraz Gałeczki z Centrum Handlowym AKS oraz Parkiem Śląskim w Chorzowie i powinno być wizytówka naszego Miasta a nie odstraszać.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Koszt remontu przejścia podziemnego znacząco przewyższa dostępne w ramach Budżetu Obywatelskiego środki. Jednocześnie informujemy, że remont wspominanego przejścia podziemnego znajduje się w planach inwestycyjnych miasta.


Renowacja muru Huty Kościuszko i poprawa stanu technicznego placu i pomnika Powstańców Ślaskich na ul.Katowickiej.

Renowacja muru Huty Kościuszko na ul. Katowickiej, na przeciw Placu Powstańców Śląskich. Ulicą tą przejeżdża dziennie (jak podawano przy remoncie estakady) ok. 35 tysięcy pojazdów, a na Placu Powstańców Śląskich odbywają się uroczystości, festyny i imprezy transmitowane w TV. Jeśli istnieją przeszkody uniemożliwiające zadbanie o estetykę tej budowli, wnioskuję o zasłonięcie tego stanu np. estetycznymi powierzchniami reklamowymi, lub innymi materiałami maskującymi. W przypadku gdy pozostaną jakieś środki finansowe, proponuję skierować je na poprawę stanu technicznego pomnika Pomnika i Placu Powstańców Śląskich. Zadbajmy o wizytówkę naszego miasta.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Renowacja muru koliduje z planami inwestycyjnymi miasta dotyczącymi wyżej wymienionych terenów.


Rewitalizacja terenów przyległych do stadionu Ruch Chorzów przy ul.Cichej

Zgłoszenie wniosku realizowane będzie w roku 2019 ,więc jest to idealny czas na przygotowanie otoczenia stadionu Ruch Chorzów do obchodów 100 lecia klubu 2020 .Pomimo,iż czekamy na nowy stadion,który z pewnością powstanie za kilka lat,trudno mi zaakceptować fakt,aby jedna z wizytówek naszego miasta obchodziła tak zacny jubileusz bez poprawy estetyki obiektu.Kwota około 357 tyś,zł. jaką możemy przeznaczyć jest niewielka w stosunku do potrzeb,ale wystarczy na pewne minimum ,które umożliwi obchody jubileuszu w miarę godnych warunkach Pracę jakie można by wykonać są to rewitalizacja przyległych parkingów , poprawa estetyki obecnego otoczenia obiektów mam na myśli uporządkowanie zieleni ( w tym przycięcie gałęzi drzew,wycięcie dziko rosnących samosiejek), wyczyszczenie i pomalowanie ogrodzenia,odświeżenie kas i wejść ,poprawę ułożenia krawężników... Być może udało by się dodatkowo zmobilizować np mieszkańców / kibiców do włączenia się w prace co znacznie rozszerzyło by możliwości.Obiekt będzie prezentowany wielokrotnie w mediach,więc wypada aby prezentował się należycie.Poprawa jego estetyki leży na sercu nie tylko kibiców ale wszystkich mieszkańców miasta.Niech będzie to obiekt stary, ale zadbany przez władze i mieszkańców miasta.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Projekt pokrywa się z planami inwestycyjnymi miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa nowego stadionu rozpocznie się jeszcze w tym roku.


Strefa Kiss'N'Ride przed Miejskim Domem Kultury Batory

Miejski Dom Kultury Batory nie posiada parkingu dla gości ze względu na brak miejsca na taką inwestycję w okolicy. Większość ludzi przyjeżdżających na organizowane imprezy lub zajęcia są podwożone przez np. członków rodziny lub znajomych którzy nie mają potrzeby parkowania lecz tylko wysadzenia osoby. Aktualnie odbywa się to pod domem kultury, a konkretnie na pobliskim przejściu dla pieszych, w miejscu bramy wjazdowej (na plac MDK) lub na strefie wyłączonej z ruchu. Za zatrzymanie się w każdym z tych miejsc grozi mandat, a miejsca wzdłuż ulicy ( od numeru 2-4) są często zajęte. Chciałbym aby utworzono strefę Kiss'n'Ride na 4-5 miejsc postojowych przy ulicy Stefana Batorego, na odcinku od numeru 2-4 (po prawej - po stronie domu kultury), między przejściami dla pieszych. Jeżeli przepisy pozwalają to 5 miejsce mogło by być umiejscowione przed przejściem dla pieszych przy domu kultury - na załączniku oznaczone pytajnikiem.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Zespół ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydał negatywną opinię w sprawie wniosku.


Ścieżka brukowa przy ul Brzozowej

Wykonanie ścieżki brukowej za sklepem Aldi. Mieszkańcy pobliskiego osiedla skracają sobie drogę do domu przechodząc po lewej stronie (tyłem sklepu). Droga jest krzywa i niebezpieczna z muldami. Główna wyznaczona droga prowadzi dookoła garaży co znacznie wydłuża drogę z ciężkimi zakupami do domu.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wskazane miejsce to teren prywatny, na którym miasto nie może przeprowadzać własnych inwestycji.


Uspokojenie ruchu na ul. Barbary w Chorzowie poprzez zainstalowanie dwóch aktywnych progów zwalniających Activbump, wyniesienie dwóch skrzyżowań: z ul. Klimzy i z wjazdem na osiedle do budynków Barbary 9-13 i wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych.

Ul. Barbary objęta jest znakiem „Strefa 30”, jednakże sam znak nie wystarcza i wielu kierowców nie stosuje się do ograniczenia prędkości. Ulica ta przebiega przez obszar gęstej zabudowy mieszkaniowej, porusza się nią wielu pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim jest do droga dzieci do szkół zlokalizowanych w najbliższej okolicy. Ul. Barbary jest coraz częściej skrótem i alternatywą wobec zatłoczonej, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, ul. Górniczej. Dotychczas na ul. Barbary doszło do kilku kolizji w związku z nadmierną prędkością poruszających się po niej pojazdów. Nadmierna prędkość to zagrożenie zdrowia i życia, nadmierny hałas, spaliny, pył, a w konsekwencji obniżenie jakości i komfortu życia. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom proponuję podjąć działania mające na celu uspokojenie ruchu na ul. Barbary w Chorzowie poprzez zainstalowanie dwóch aktywnych progów zwalniających Activbump i wyniesienie dwóch skrzyżowań: z ul. Klimzy i z wjazdem na osiedle do budynków Barbary 9-13 i wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych. Rozwiązania takie charakteryzują się wysoką skutecznością w zakresie uspokojenia ruchu w obszarach gęstej zabudowy mieszkaniowej i są z powodzeniem stosowane w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, czy Australii, czyli w krajach o najwyższym współczynniku bezpieczeństwa drogowego. Więcej szczegółów o Actuibump: www.edeva.se/en/

Przyczyna odrzucenia zadania:
Zespół ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydał negatywną opinię w sprawie wniosku.


Wodny plac zabaw dla dzieci

Budowa wodnego placu zabaw dla dzieci w rejonie Szybu Prezydent lub w innej dogodnej lokalizacji

Przyczyna odrzucenia zadania:
Budowa małego wodnego placu zabaw to koszt ok. 2 mln zł.


Wybieg dla psów

W związku z napływem nowych mieszkańców dzielnicy i zwiększającą się liczbą czworonogów, pilną sprawą staje się znalezienie miejsca do wyprowadzania pupili.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wskazane miejsce jest terenem przeznaczonym na sprzedaż.


Zmodernizujmy Nasze Boisko na Kresach

W miejscu istniejącego boiska trawiastego "B" na Kresach, wydzielenie części powierzchni, celem modernizacja nawierzchni. Wymiana nawierzchni trawiastej na sztuczną nawierzchnie, umożliwi dostęp do obiektu dla mieszkańców z dzielnicy "Centrum" i nie tylko. Ogólnodostępny obiekt , aktywizuje społeczeństwo oraz umożliwi organizacje zawodów sportowych, gier i zabaw dla wszystkich mieszkańców Chorzowa.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Brak możliwości zmodernizowania jedynie fragmentu boiska - uniemożliwiłoby to jego właściwie użytkowanie. Niestety modernizacja całości boiska to kwota wielokrotnie przekraczająca pulę środków dostępnych w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.


Żaba na Szybie – czyli na rowerze z „Prezydenta” na Żabie Doły

Opis projektu: Mój pomysł wpisuje się w rowerową politykę naszego miasta – miasta które staje się coraz bardziej zielone, coraz bardziej przyjazne rodzinie, coraz bardziej otwarte na sport, aktywność fizyczną, ale także coraz mądrzejsze jeśli chodzi o zagadnienie zrównoważonego transportu. Jedziemy? Jaki jest Chorzów? To połączenie nowoczesnych osiedli z dzielnicami projektowanymi przed dekadami jako robotnicze, to zderzenie industrialnych tradycji przemysłowych z zielenią licznych parków, skwerów, miejsc zielonych. Nasi dziadowie, przed laty nie patrzyli na nasze miasto, tak jak my dziś – dla nas Chorzów to nie tylko miasto-fabryka ale przede wszystkim dom w którym chcemy czuć się … jak w domu! By to ten dom stał się nam jeszcze bliższy, potrzebne jest zapewnienie wszystkim bezpiecznego i komfortowego transportu. O ile to możliwe drogi powinny zostać dla samochodów, chodniki dla pieszych, dla rowerzystów zaś powinno tworzyć się tzw DDRki (Drogi Dla Rowerów). Moja propozycja to DDRka z jednego z jednego z najważniejszych miejsc Chorzowa, z Szybu Prezydent, dojechać do „Prezydenta” z Parku nie jest problemem, spod Ratusza? Także nie. A co jeśli chcemy Dotrzeć tu na przykład z Chorzowa Starego czy Maciejkowic? A rozwiązanie jest, czeka i wręcz prosi się o realizację. Moja propozycja to ścieżka prowadząca z Szybu „Prezydent” wprost na Żabie Doły. Podróż zaczynamy przy Szybie. Za plecami mamy ulicę Parkową, po lewej stronie zabudowana ze Sztygarką, nieco obok skate park a przed nami lasek ze dziką ścieżką – śladem po dawnym torze kolejowym, to tym śladem chciałbym poprowadzić ścieżkę która ominie drogi i chodniki, biec mogła by idealne prosto, by po kilkuset metrach przebiegać wzdłuż opadającej ulicy Krakowskiej, u zbiegu ulicy Krakowskiej i Poznańskiej nasza ścieżka biegłaby kładką nad starym przejściem w nasypie i dalej prosto tuż obok ulicy Poznańskiej powoli się z nią zrównując. Mniej więcej na wysokości bramy wyjazdowej z CEZ Chorzów, ścieżka wychodziłaby na drogę, w tym miejscu natężenie ruchu jest niewielkie pobocza szerokie, jest miejsce by wytyczyć pas dla rowerów. Dalej droga dochodziłaby do skrzyżowania z ulicą Marii Curie Skłodowskiej. Ten odcinek, choć biegłby drogą, jest bardzo ciekawy, z prawej strony nowoczesny kombinat CEZ, po lewej zaś stara zabudowa przemysłowa. Uczta dla oka dla miłośników industrialnych klimatów. My jedziemy dalej, wkrótce ulica Curie Skłodowskiej odbija lekko w prawo, my trzymamy się lewej strony i jedziemy już ulicą Radziewiczówny by po chwili odbić w lewo w Królowej Jadwigi, przejeżdżamy mostem nad torowiskiem, a na skrzyżowaniu skręcamy lewo, w Legnicką, trzymamy się jej. Przejazd tunelem tym razem pod torowiskiem to kolejna atrakcja. Po chwili za tunelem wkraczamy w inny świat, przed nami prosta i szeroka, a do tego pusta droga. A po lewej i prawej pola. Pola które w zależności od roku mienią się różnymi barwami. Lecimy prosto mijając przydrożny, wiekowy krzyż. Docieramy do najniebezpieczniejszego miejsca – skrzyżowania ulic Legnickiej, Rębaczy i Wiejskiej. Przecinamy skrzyżowanie na wprost i Wiejską, jadąc wzdłuż murów i zabudowań KWK Barbary zbliżamy się do celu. Po chwili bowiem docieramy na skraj Żabich Dołów, gdzie wita nas wytyczona już przez Miasto, DDRka z kontrapasami z obu stron. Jesteśmy u celu.

Przyczyna odrzucenia zadania:
Wniosek pokrywa się z planami inwestycyjnymi miasta. Wspominana w im ścieżka powstanie w latach 2019-2020.


Projekty SPOŁECZNE
ZOBACZ WNIOSKI SPOŁECZNE

Wszelkie działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali, zawodów sportowych, itp.

Kosztorys: maksymalnie 30 000 zł