Lista przyjętych i odrzuconych wniosków społecznych

Poniżej znajdziesz listę wniosków sprawdzonych przez komisję Budżetu Obywatelskiego.
Wykaz podzielono na projekty zaakceptowane oraz odrzucone.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Chorzowa, Komisja zastrzega sobie prawo do łączenia wniosków dotyczących tego samego terenu oraz do zmiany tytułu inwestycji, która znajdzie się na liście do głosowania (zmianie nie ulegnie przedmiot i zakres inwestycji, jedynie jej nazwa).

W opisach zachowano pisownię oryginalną z wniosków.

PROJEKTY ZAAKCEPTOWANE

CENTRUM

Liczba projektów w okręgu: 9
Żywa biblioteka historii Chorzowa

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Żywa biblioteka historii Chorzowa

Opis projektu: Bogata historia Chorzowa oparta jest przede wszystkim na dziedzictwie przemysłowym Miasta. Kopalnia, huty i inne zakłady przemysłowe były miejscem pracy większości Chorzowian, dawały utrzymanie całym rodzinom a pracownicy byli związani z nimi przeważnie przez całe swoje zawodowe życie. Dzisiaj większości tych zakładów już nie ma, niektóre funkcjonują do dzisiaj w ograniczonym zakresie. Wciąż żyją jednak ludzie, którzy w nich pracowali i są świadkami przemysłowej świetności miasta a potem jego transformacji. Ich wspomnienia są cenną wiedzą składającą się na historię Chorzowa. Projekt „Żywa biblioteka historii Chorzowa” ma na celu utrwalenie tych wspomnień i upowszechnienie ich. Projekt zakłada cykl spotkań byłych pracowników KWK Prezydent, Huty Kościuszko, Huty Batory, Zakładów Chemicznych Hajduki i Konstalu oraz innych, mniej znanych zakładów przemysłowych (np. fabryki bombek, która istniała w Chorzowie!), podczas których będą rejestrowane ich wspomnienia, spisane następnie i wydane w formie zeszytu. Spotkania będą odbywały się w lokalu gastronomicznym „Bistro Klapsznita” zlokalizowanym w centrum miasta. Lokal jest przedsiębiorstwem społecznym zatrudniającym długotrwale bezrobotnych mieszkańców miasta a tym samym przykładem transformacji społecznej Chorzowa, gdzie miejsce wielkiego przemysłu zajmują mniejsze zakłady pracy, w tym podmioty ekonomii społecznej. Projekt zakłada 7 spotkań, na które zostaną zaproszeni każdorazowo byli pracownicy jednego z zakładów – ok. 5 osób. Moderatorem spotkania będzie dziennikarz jednego z lokalnych, chorzowskich mediów. Wstęp wygłosi historyk, nakreślając ogólna historię zakładu. Na spotkaniu obecna będzie publiczność – ok. 30 osób ma każdym spotkaniu. Udział publiczności będzie nieodpłatny i wolny – po wcześniejszych zapisach, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Projekt zakłada drobny poczęstunek dla gości i uczestników, finansowany z projektu, w celu stworzenia sympatycznej, kameralnej atmosfery. Wypowiedzi uczestników podczas spotkań będą nagrywane, wykonywane będą także zdjęcia. Uczestnicy zostaną poproszeni o przyniesienie pamiątek – starych zdjęć, dokumentów etc. związanych z ich zakładami. Wybrane zdjęcia i dokumenty zostaną zeskanowane i wyeksponowane w lokalu na stałe w formie wystawy (zdjęcia i dokumenty z podpisami). Po cyklu spotkań powstanie wydawnictwo w formie broszurowej, opatrzone wstępem historyka, zawierające zarejestrowane i spisane najciekawsze wspomnienia uczestników projektu oraz zdjęcia. Broszura zostanie przekazana wszystkim chorzowskim szkołom i bibliotekom.

Wnioskodawca: Dorota Błażejewska


Piknik Rakietowy

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Piknik Rakietowy

Opis projektu: Piknik rakietowy organizowany był przez Planetarium Śląskie w Chorzowie przez pięć ubiegłych lat . Odbywał się on zawsze w okolicach 12 kwietnia. W tym dniu w 1961 roku swoją historyczną podróż w kosmos odbył Jurij Gagarin. Jest to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. W związku z przebudową i modernizacją placówki, która rozpoczyna się latem tego roku i potrwa do 2020 roku Planetarium będzie nieczynne. Można jednak kontynuować tradycję Pikniku rakietowego, a nawet zwiększyć jego dostępność dla mieszkańców Chorzowa i naszego regionu, organizując go pod Szybem Prezydent przy ulicy Kościuszki w Chorzowie. Piknik rakietowy, to impreza rodzinna podczas której dzieci i młodzież własnoręcznie budują i ozdabiają rakiety, a pomagają im w tym seniorzy z Parkowej Akademii Wolontariatu. W ten sposób pokolenie pamiętające największe osiągnięcia ludzkości w podboju kosmosu, takie jak lądowanie na Księżycu, może przekazywać swoje pasje i zainteresowania najmłodszym. Każdy kto zbuduje własną rakietę (wodną, lub pneumatyczną) może własnoręcznie wysłać ją w powietrze. W czasie pikniku członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego zaprezentują starty prawdziwych rakiet napędzanych paliwem stałym. W tegorocznym ( kwiecień 2018 r.) pikniku rakietowym wzięło udział kilka tysięcy osób. Uzyskanie funduszy na organizację tej imprezy pozwoliłoby na poszerzenie gamy atrakcji, o takie jak: żyroskopowy symulator przeciążeń, większą liczbę odpalanych rakiet, zamówienie plastikowych butelek, z których budowane są rakiety z nadrukowanym logo Planetarium Śląskiego i Chorzowa. Taka własnoręcznie wykonana pamiątka byłaby sporą atrakcją dla osób odwiedzających tę rodzinną imprezę i promocją miasta Chorzów. Piknik Rakietowy to unikalne spotkanie, które integruje nie tylko pokolenia, ale także wyzwala pasję, pozwalając stać się miłośnikiem kosmosu zafascynowanym możliwościami jakie daje nowoczesna technologia. Dzięki Piknikowi rakietowemu młodzi ludzie mogą na chwilę oderwać wzrok od ekranów swoich smartfonów i spojrzeć w niebo, a dojrzali przeżyć przygodę, co było nieosiągalne jeszcze kilka lat temu.

Wnioskodawca: Lech Motyka


Festiwal Akrobatyki, Gimnastyki i Tańca

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Festiwal Akrobatyki, Gimnastyki i Tańca

Opis projektu: Na festiwalu chcę zaprezentować dzieci i młodzież z chorzowskich klubów takich jak Sokolnia, Cherleders Atria i zespoły taneczne. Dodatkowo dla podniesienia atrakcyjności festiwalu zaprosimy gwiazdy uczestniczące w programie "Mam Talent" a prezentujące umiejętności akrobatyczne : na trampolinach, na podwieszanych linach, itp. Będzie to jedyna możliwość zobaczenia na żywo gwiazd TVN a tym samym zachęcenie dzieci i młodzieży do uprawiania różnych form sportu w klubach chorzowskich.

Wnioskodawca: Bogusława Śrutwa


Impreza piłkarska "Turniej Marzeń na Kresach"

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Turniej Piłki Nożnej " Turniej Marzeń na Kresach"

Opis projektu: Chcę, żeby na boisku przy ulicy Wolności 139 "Kresy", został zorganizowany turniej piłki nożnej dla dzieci w wieku szkolnym. Podczas turnieju, każdy z uczestników powinien otrzymać napój, posiłek regeneracyjny, pamiątkowy dyplom, a najlepsi zawodnicy nagrody, które zachęcają do sportowego trybu życia. W trakcie turnieju zorganizować spotkanie dla rodziców uczestników, celem przeprowadzenia szkolenia "Świadomy rodzic".

Wnioskodawca: Wojciech Dobrzyński


Festyn sąsiedzki „Budujemy Więzi”

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: FESTYN SĄSIEDZKI POD HASŁEM: ,,BUDUJEMY WIĘZI”

Opis projektu: Festyn sąsiedzki to wydarzenie otwarte dla mieszkańców Chorzowa, od juniora do seniora okręgu Centrum. Choć, na co dzień dzielnica tętni życiem, nie posiada jednak miejsca integrującego szerokie grono mieszkańców tego okręgu. Pomysł festynu wyrósł z potrzeby, organizacji takiego rodzaju wydarzenia, które promowałoby zdrowy styl życia, a jednocześnie służyłoby zabawie w gronie sąsiadów i miłośników dzielnicy, do której przynależymy od września 2017 roku, po zmianie siedziby szkoły. Zależy, więc nam na tym, aby we współpracy ze szkolą Podstawową nr 1, naszym sąsiadem, zintegrować środowisko sąsiedzkie poprzez integrację międzypokoleniową, a wspólne spędzanie czasu w trosce o zdrowy styl życia przysłuży się budowie silniejszych więzi między mieszkańcami dzielnicy. Planowany termin festynu sąsiedzkiego to 14 czerwca 2019. Przygotowując się do organizacji tego ważnego wydarzenia, przeprowadziliśmy rozmowy z sąsiadami, znajomymi z dzielnicy, przedstawicielami lokalnych biznesów. Wszyscy zgadzają się, że istnieje duża potrzeba spotkania sąsiedzkiego – w formie festynu –integrującego mieszkańców, w przestrzeni publicznej, wykorzystującej piękną infrastrukturę tej części miasta. Wszyscy zgadzają się również z tym, iż istnieje ogromna potrzeba w nas jeszcze większego wspólnego zaangażowania się w życie dzielnicy, wzajemnej aktywizacji lokalnej wokół działań na rzecz miejsca, w którym uczymy się i pracujemy. Celem wydarzenia, jakim będzie festyn sąsiedzki jest również aktywizacja i integracja lokalnego środowiska poprzez przeprowadzenie działań promujących zdrowy styl życia oraz aktywne włączenie się i zaangażowanie społeczności lokalnej w życie społeczne dzielnicy. Wierzymy, że mieszkańcy włączą się w jego organizację, zechcą w nim uczestniczyć poprzez udział w: rozgrywkach sportowych, zajęciach artystycznych, koncertach, pokazach naukowych ,konkursach międzypokoleniowych, grach i zabawach dla dzieci (trampolina, zjeżdżalnia dmuchana, malowanie twarzy, popcorn, wata cukrowa) , fitness i zumbie, wspólnym grilowaniu i degustowaniu. To wzmocni więzi mieszkańców dzielnicy z miejscem zamieszkania oraz z sąsiadami. Piknik sąsiedzki to wydarzenie wyjątkowe w skali dzielnicy, wykorzystujące jej potencjał i atrakcyjność. To czas, który my uczniowie, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy dzielnicy możemy spędzić milo ze sobą, zjeść wspólnie posiłek, odpocząć, poznać się nawzajem. To też czas od aktywności do zdrowia. Naszym celem jest zorganizowanie pikniku sąsiedzkiego dla mieszkańców okręgu centrum Chorzowa, poprzez stworzenie przyjaźnie zaaranżowanego miejsca w przestrzeni publicznej, które służyłyby integracji lokalnej. Jesteśmy przekonani, że ta forma spędzenia wolnego czasu będzie dla mieszkańców czymś wyjątkowym, pozwoli odetchnąć i odpocząć w miejscu zamieszkania. Ważna w tym aspekcie jest właśnie przestrzeń publiczna, której potencjał jest ogromny.

Wnioskodawca: Michał Aloszko


Cykl imprez dla dzieci "Szyb Prezydent w Kolorach"

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: SZYB PREZYDENT W KOLORACH

Opis projektu: Cykl czterech kolorowych festynów dla dzieci, pod Szybem Prezydent, w cztery miesiące lata (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień). Czerwiec- dzień zielony Lipiec- dzień czerwony Sierpień- dzień pomarańczowy Wrzesień- dzień żółty Każdego dnia dzieci ubierają się w kolor przewodni, przy wejściu otrzymują balon i owoc w danym kolorze, a pod Szybem Prezydent czeka ich moc atrakcji. Kolorowe bańki mydlane, muzyka dla dzieci, malowanie twarzy, animatorzy prowadzący zabawy itp. Dodatkowo każdy dzień będzie miał specjalną atrakcję: Eurobungee, Kule wodne, Karuzela, Zjeżdżalnie dmuchane Finałem cyklu będzie eksplozja kolorów czyli wyrzucaniu w górę przez dzieci różnokolorowych proszków, które stworzą wielką chmurę barw. W każdym dniu festiwalu schowane zostaną puzzle w kolorze danego dnia, dzieci, które znajdą wszystkie cztery puzzle otrzymają niespodziankę w ostatnim dniu festiwalu.

Wnioskodawca: Szymon Piecha


Warsztaty "Roztańczony Chorzów"

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Roztańczony Chorzów

Opis projektu: Tańce towarzyskie, latynoamerykańskie, zumba są coraz bardziej popularne w naszym kraju. W okresie letnim wraz z kilkoma szkołami tańce, które znam chcieliśmy zorganizować imprezy plenerowe taneczne. W ramach tego nauka tańców typu bachata czy kizomba, maraton zumby, tańce towarzyskie, muzyka, atrakcje dla dzieci w postaci animatorów. W ramach projektów można zorganizować ok. 3 tego typu imprez m.in Pod Szybem Prezydent czy w Parku Róż lub Parku Kasztanowym

Wnioskodawca: Bartłomiej Czaja


Warsztaty muzyczno-literackie dla dzieci „Jak bawić się muzyką i słowem”

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: WARSZTATY MUZYCZNO-LITERACKIE DLA DZIECI Z „JAK BAWIĆ SIĘ MUZYKĄ I SŁOWEM” - TERAPIA PRZEZ ZAJĘCIA Z MUZYKĄ I SŁOWEM

Opis projektu: WARSZTATY MUZYCZNO-LITERACKIE DLA DZIECI Z „JAK BAWIĆ SIĘ MUZYKĄ I SŁOWEM” TO TERAPIA PRZEZ ZAJĘCIA Z MUZYKĄ I SŁOWEM SKIEROWANA DLA DZIECI W GRUPIE WIEKOWEJ OD 4 DO 12 LAT, W TYM DLA DZIECI ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM. WARSZTATY SĄ PRZEPROWADZANE W GRUPACH DO 20 OSÓB. PROJEKT JEST ZAPLANOWANY JAKO DWU LUB TRZYDNIOWE WYDARZENIE DLA KILKU GRUP, ZWIEŃCZONE WSPÓLNYM MINI KONCERTEM OSOBY PROWADZĄCEJ Z ZESPOŁEM Z TOWARZYSZENIEM DZIECI BIORĄCYCH UDZIAŁ W WARSZTATACH. „Jak bawić się muzyką i słowem”: Piosenki śmieszne i dziwne, liryczne i fantastyczne, bajeczne i o wietrze. Wiersze i muzyka dla smyka w towarzystwie cymbałów, pianina, magicznych dzwonków i liry korbowej. Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem. Szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem wdzięcznych rekwizytów, jak np. dzwonki, trójkąty i tamburyny. Interpersonalny charakter zajęć rozbudza wyobraźnię dziecka, pozwoli rozpuścić wodze fantazji i przeżyć cudowną przygodę w Krainie Sztuki. Sugerowana osoba prowadząca warsztaty: ANIA BRODA - Wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jest niepowtarzalnym przykładem pozytywnej energii w muzyce. Prowadzi warsztaty śpiewu ”białym” głosem oraz zajęcia muzyczno-edukacyjne dla dzieci z zespołem Downa. Na polskim rynku muzycznym jest jedyna, oryginalna i niepowtarzalna. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Półfinalistka Mam Talent 2015. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna 2016. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje na festiwalach w kraju i zagranicą. Dyskografia: "A ja nie chcę spać” 2011 (główna nagroda w konkursie “Świat Przyjazny Dziecku”); "6 H” 2014; Najlepsze życzenie” 2014; "Thousand Lakes" 2016. Ania Broda, jak sama mówi o sobie, ma muzyczne ADHD. Przez lata związana z rodzinną Kapelą Brodów, gdzie dała się poznać jako śpiewaczka i cymbalistka (jest mistrzynią gry na cymbałach wileńskich). Od 7 lat działa solo, koncertując, nagrywając i komponując, w tym także piosenki dla dzieci. Z dziećmi w mig znajduje wspólny język, porywając je w muzyczną przygodę z rytmem, melodią, układaniem piosenek i zabawą instrumentami (w tym swoimi cymbałami). Równocześnie zaraża je swoją miłością do folkloru, bawiąc się wspólnie tradycyjnymi pieśniami.

Wnioskodawca: MARZENA ANIOŁ


"Niebieski Regał" - doposażenie bibliotek w literaturę związaną z autyzmem

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Niebieski regał – wiedza o autyzmie w każdej bibliotece

Opis projektu: Zgodnie z danymi prezentowanymi przez wiodące ośrodki badawcze i organizacje działające na rzecz środowiska osób z ASD (Fundacja Synapsis, Autism Research Center, Autism Europe, The National Autistic Society) należy przypuszczać, że rocznie w Chorzowie rodzi się średnio 15 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD – dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem i Zespołem Aspergera). W każdej dekadzie w mieście przybywa 150 dzieci z ASD. Wraz z nimi pojawiają się poszukujący rzetelnej informacji na temat terapii i możliwości poprawy funkcjonowania swoich dzieci rodzice, dziadkowie czy opiekunowie oraz potrzebujące wsparcia rodzeństwo. Wzrost przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu skutkuje również potrzebą szerokiego informowania na temat ASD w środowisku nauczycieli oraz specjalistów podejmujących działania terapeutyczne. Łatwość pozyskiwania wiedzy jest kluczowa wobec trudności z dostępem do zweryfikowanych informacji, bezradności rodzin dzieci z ASD, szczególnie w pierwszych miesiącach po diagnozie, i wyrastających na gruncie strachu nieskutecznych i nieetycznych propozycji terapii, którymi rodzice bywają zasypywani. Celem projektu „Niebieski regał – wiedza o autyzmie w każdej bibliotece” jest poprawienie dostępności do rzetelnej, naukowo ugruntowanej wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Projekt będzie realizowany w oparciu o istniejącą w mieście infrastrukturę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie wraz z jej filiami. Z uwagi na ograniczoną, maksymalną kwotę, jaką mogą uzyskać projekty społeczne, należy wybrać Centralną Wypożyczalnię przy ul. Sobieskiego oraz 5 z 10 filii. Podstawowym kryterium wyboru filii jest ich lokalizacja – należy wybrać te biblioteki, które zagwarantują równy i łatwy dostęp do wiedzy jak największej liczbie mieszkańców. Realizacja projektu obejmuje zakup do każdej z wybranych bibliotek tytułowego niebieskiego regału oraz wypełnienie go najlepszą literaturą polskojęzyczną poświęconą ASD. Ostateczna zawartość księgozbioru powinna być ustalona przy współudziale rodziców, terapeutów oraz nauczycieli, jak również na podstawie dostępnych rekomendacji wiodących ośrodków zajmujących się ASD w Polsce (Fundacja Synapsis, Fundacja JiM, Poradnia dla Dzieci z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwoju w Krakowie, Fundacja Prodeste). W każdym księgozbiorze powinny znaleźć się trzy moduły tematyczne. Moduł pierwszy (ok. 50% księgozbioru) to literatura, która dostarcza rzetelnej wiedzy o ASD, w szczególności o etiologii zaburzeń, wczesnych objawach i sposobach diagnozowania, efektywnej terapii oraz o możliwościach poprawy codziennego funkcjonowania dzieci z ASD. Adresatami tego modułu są przede wszystkim rodzice dzieci z ASD oraz specjaliści – nauczyciele i terapeuci. Przykładowe pozycje: T. Attwood, Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik. C. Gray, Nowe historyjki społeczne. I. Fornalik, Mam autyzm. Mam seksualność. I co dalej? P. G. Taylor, Spektrum zaburzeń autystycznych. Przewodnik dla początkujących, P. Howlin, S. Baron-Cohen, J. Hadwin, Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu. Moduł drugi (25% księgozbioru) to literatura biograficzna i literatura świadectwa – biografie osób z ASD oraz książki, których autorami są rodzice osób z autyzmem. Pozycje zgromadzone w tej kategorii mają pełnić rolę wspierającą i biblioterapeutyczną wobec członków rodzin osób z ASD. Czytanie historii bohaterów, którzy pokonali swoje trudności i funkcjonują w społeczeństwie pomimo diagnozy ASD, ma działanie terapeutyczne, co jest szczególnie istotne wobec faktu, że rodzice dzieci z ASD pozostają zwykle bez jakiegokolwiek wsparcia psychologicznego. Przykładowe propozycje: T. Grandin, Byłam dzieckiem autystycznym. L. Jackson, Świry, dziwadła i Zespół Aspergera. J. Robinson, Patrz mi w oczy. Moje życie z Zespołem Aspergera. M. Jaworska, Syndrom czerwonej hulajnogi. Moduł trzeci (25% księgozbioru) to książki skierowane do najmłodszych czytelników – dzieci z ASD, ich rodzeństwa oraz rówieśników. W tej kategorii powinny znaleźć się książki o walorach biblioterapeutycznych, opowiadające o zaburzeniach ze spektrum autyzmu oczami dziecka oraz poruszające szerzej temat niepełnosprawności i odmienności. Przykładowe propozycje: P. Nilsson, Inny niż wszyscy. A. Kossowska, Duże sprawy w małych głowach. R. Jędrzejewska-Wróbel, Kosmita.

Wnioskodawca: Aleksandra Dąbrowska


KLIMZOWIEC

Liczba projektów w okręgu: 3
"Coś fajnego": kreatywne warsztaty

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Coś fajnego

Opis projektu: Ile razy słyszymy: „Nudzi mi się”, ile razy sami moglibyśmy to powiedzieć, gdybyśmy sami przed sobą odważyli się do tego przyznać. I nie ma znaczenia ile masz lat. Nuda, rutyna, zmęczenie dniem codziennym dopada każdego. Od Ciebie zależy, czy się temu poddasz, czy też postanowisz wyjść z domu, by zrobić coś fajnego. Proponujemy organizację w naszej dzielnicy cyklicznych warsztatów różnotematycznych, które mogą napełnić nas nową energią, optymizmem, otworzą oczy na to jak można spędzać czas wspólnie z rodziną, znajomymi, robić „coś fajnego”! Proponowana tematyka spotkań: turniej gier i zabaw podwórkowych – uczestnicy dzieci i młodzież, wieczór planszówek – bez ograniczeń wiekowych, warsztaty zumby - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty fitness - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty ceramiczne - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty kreatywne – dla dzieci ich opiekunów, escape room - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty nordic walking - bez ograniczeń wiekowych, spotkanie w laboratorium – eksperymenty dla dzieci – pokaz i propozycje zabaw, matematyczne popołudnie z grami i robotami - uczestnicy dzieci i młodzież.

Wnioskodawca: Małgorzata Pieniek


"Czwartki lekkoatletyczne": cykl zawodów sportowych dla dzieci

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: "Czwartki lekkoatletyczne": cykl zawodów sportowych dla dzieci

Opis projektu: Chcielibyśmy, aby został przeprowadzony cykl czterech lub pięciu zawodów lekkoatltycznych dla dzieci. Ta dyscyplina jest oparta na naturalnych formach ruchu: biegu, skoku i rzucie. Dzięki temu jest dostępna dla każdego ucznia. Nie wymaga od uczestników posiadania specjalistycznego, drogiego sprzętu. Udział w dobrze zorganizowanych zawodach (profesjonalna ekipa sędziowska, pomiar czasu przy użyciu systemu fotokomórki, sprzęt sportowy – bloki startowe, oprawa zawodów – nagłośnienie, spiker, podium, fanfary dla zwycięzców), w których wszyscy sportowcy otrzymają drobny upominek, a najlepsi dodatkowo dypom i nagrodę rzeczową, może zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Każde zawody będą obejmowały pięć konkurencji: bieg na 60m., bieg na 300m., bieg na 600m.; rzut piłeczką palantową; skok w dal. Osobno dla dziewcząt i chłopców. W dzisiejszych czasach niełatwo zachęcić dzieci do wysiłku fizycznego. Dlatego każdy projekt, dzięki któremu można uaktywnić uczniów jest wart realizacji.

Wnioskodawca: Tomasz Grzywacz


Przejazd na czym się da

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Przejazd na czym się da

Opis projektu: Proponuję zorganizowanie dla wszystkich chętnych w niedzielne przedpołudnie przejazdu przez miasto na rowerach, rolkach, hulajnogach i innych urządzeniach napędzanych siłą mięśni. Przejazd przewidziany jest w asyście odpowiednich służb zabezpieczających (Policja, Straż Miejska - wstrzymujących na chwilę ruch, na potrzeby bezpiecznego przejazdu uczestników), oraz karetki zamykającej peleton. Przejazd może rozpocząć się np. z nowo wyremontowanego Rynku i po ok. godzinnym przejeździe zakończyć się na pod Szybem Prezydent. Dla każdego zgłoszonego uczestnika przewidziany jest ciepły posiłek na mecie. Można też pomyśleć o konkursach. Charakter przejazdu rekreacyjny bez elementów wyścigu.

Wnioskodawca: Michał Franiasz


BATORY 1

Liczba projektów w okręgu: 2
Spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem

Opis projektu: Chciałybyśmy zorganizować spotkanie autorskie ze znanymm pisarzem śląskim Szczepanem Twardochem Cele spotkania autorskiego: - popularyzacja wiedzy o literaturze, zapoznanie czytelników z wybitnym pisarzem śląskim - upowszechnienie czytelnictwa wśród młodzieży i dorosłych - kształtowanie kultury czytelniczej

Wnioskodawca: Katarzyna Kurzeja


Akademia Małego Naukowca

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Akademia małego naukowca

Opis projektu: Zajęcia dla dzieci w formie eksperymentów naukowych. Zainteresowanie dzieci przedmiotami ścisłymi poprzez zabawę. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu po 90min dla poszczególnej grupy wiekowej. Liczba osób na zajęciach 20. Liczba spotkań 18. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do poznawania nauki

Wnioskodawca: Anna Osadnik


CHORZÓW BATORY 2

Liczba projektów w okręgu: 5
Festyn Rodzinny Dwunastki

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Festyn Rodzinny Dwunastki

Opis projektu: Chcę, aby na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Skrajnej 2, został zorganizowany Festyn Rodzinny Dwunastki dla rodzin zamieszkujących okolice placówki, a także dla jej uczniów i pracowników. Podczas tego wydarzenia będą miały miejsce następujące nieodpłatne atrakcje, np: - występy uczniów, - koncert gwiazdy wieczoru - występ lokalnego kabaretu - animacje i warsztaty plenerowe dla dzieci (m.in. skręcanie balonów, tatuaże brokatowe, kolorowe włosy, duże maskotki, warsztaty dla dzieci— mydełka, świeczuszki żelowe, babeczki musujące do kąpieli), - dmuchańce (2 zamki do skakania i zjeżdżania), - pokaz Freestyle Football— Dawid Krzyżówki, - pokaz policyjny oraz pokazy I pomocy, - jazda konna, - warsztaty kulinarne dla rodziców i dzieci pod okiem szefa kuchni, - pokaz i nauka Zumby dla rodziców i dzieci, - zabiegi kosmetyczne dla mam - turniej piłki nożnej dla ojców, - kawiarenka, - grill, - maszyna do popcornu i maszyna do waty cukrowej, - loterie z nagrodami.

Wnioskodawca: Hanna Gościniak


Trzy tematyczne imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży: futsal/streetball/karate kyokushin

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Cykl trzech tematycznych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży - FUTSAL/STREETBALL/KARATE KYOKUSHIN

Opis projektu: Proponujemy cykl imprez dla dzieci i młodzieży związanych ze sportem. Imprezy te odbędą się na boiskach zewnętrznych kompleksu sportowego Hajduki w Chorzowie Batorym. W ramach tego cyklu zostaną przeprowadzone tematyczne turnieje, szkolenia, zawody z nagrodami dla młodzieży oraz gry i zabawy dla najmłodszych.  Dla rodziców przygotowana będzie specjalna strefa rodzica, gdzie można usiąść, napić się kawy lub herbaty i kibicować swoim pociechom. Na imprezie mogłyby również pojawić się „food truck’i” by zapewnić energię do rywalizacji ;).  Pierwsza z imprez tematycznie związana będzie z piłką nożna. Rozegrane zostaną turnieje futsalu pod patronatem jednej z polskich gwiazd futbolu. Zaproszeni "łowcy talentów" będą mieli okazję przyjrzeć się młodym adeptom! Dodatkowymi atrakcjami będą gry i zabawy dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami. 
 Druga z imprez powiązana będzie tematycznie z Koszykówką i jej uliczną odmianą czyli „Streetball’em. W ramach tej imprezy sportowej odbędą się turnieje koszykówki ulicznej w dwóch kategoriach wiekowych. Pokazy trików gości z kraju i z zagranicy, okraszone będą klimatem muzyki prosto z gramofonów jednego z popularnych DJ. Na tej imprezie również towarzyszyć będą gry i zabawy oraz konkursy rzutów przy wykorzystaniu maszyny treningowej. 
 Trzecia z imprez będzie związana z tematyką dalekiego wschodu i sztuki walki jaką jest Karate Kyokushin. W ramach tej imprezy odbędą się pokazy i szkolenia dla dzieci i młodzieży oraz gry i zabawy ogólnorozwojowe z nagrodami.

Wnioskodawca: Maciej Ogiński


Zajęcia adaptacyjno-integracyjne dla najmłodszych wraz z opiekunami

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Zajęcia adaptacyjno-integracyjne dla najmłodszych wraz z opiekunami

Opis projektu: Zajęcia dla dzieci od 2 do 6 lat wraz z opiekunami. Wspólna zabawa z opiekunami - zajęcia artystyczne, plastyczne, taneczne , integracyjne dla wszystkich rodzin z dziećmi. Mające na celu zacieśnianie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę, poznawanie ludzi, którzy mają wspólny cel w rozwijaniu umiejętności swoich dzieci oraz efektywne spędzanie czasu razem.

Wnioskodawca: Ewa Szyszko


"Równy start": zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Równy start

Opis projektu: Projekt obejmuje systematyczne ćwiczenia ogólnorozwojowe i sportowe, ze szczególnym uwzględnieniem wyciskania leżąc. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy/certyfikaty ukończenia projektu a najlepsi w zawodach końcowych dodatkowo puchary. W trakcie zajęć ćwiczący otrzymają bezpłatnie wodę mineralną.

Wnioskodawca: Piotr Pawlik


Cykl turniejów piłki siatkowej dziewcząt i chłopców

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Cykl turniejów piłki siatkowej dziewcząt i chłopców

Opis projektu: Chcę, aby na kompleksie sportowym "Hajduki" zorganizowano cykl turniejów siatkarskich / np. trzy lub cztery /. Na każdym turnieju zawodnicy powinni otrzymać słodki poczęstunek oraz napój. Na koniec cyklu każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę. Wszystkie drużyny dyplomy, a trzy najlepsze puchary.

Wnioskodawca: Piotr Olszynka


CHORZÓW II

Liczba projektów w okręgu: 2
Dzień Rodzinnej Rekreacji

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Dzień Rodzinnej Rekreacji - rodzinnie, sportowo, wesoło i zdrowo

Opis projektu: Chcemy zorganizować Rodzinny Dzień Rekreacji w szkole podstawowej numer 13 w Chorzowie lub na stadionie miejskim przy ul. Lompy. Uczestnikami Dnia Rodzinnej Rekreacji będą uczniowie sp 13 w Chorzowie, ich rodzice oraz wszyscy chętni z dzielnicy. Każdy z uczestników otrzyma butelkę wody mineralnej oraz zostanie poczęstowany ciepłym posiłkiem. Podczas dnia rekreacji zorganizowany zostanie turniej piłki nożnej oraz turniej gry w dwa ognie. Drużyny turniejowe ustalone zostaną przez nauczycieli wychowania fizycznego. Dla drużyn turniejowych zostaną ufundowane specjalne nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Dodatkowo zostaną zorganizowane ogólnodostępne stanowiska gier zręcznościowych i szybkościowych np.: przejście po równoważni, skoki w workach, skoki na skakance, rzut do celu. Każdy kto postanowi się sprawdzić na stanowiskach ogólnodostępnych otrzyma drobny upominek reklamowy z logo Szkoły i Urzędu Miasta. Każdy z uczestników otrzyma medal który będzie zachęcać do aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. Dodatkowo Dzień Rekreacji umilały będą występy magika.

Wnioskodawca: Katarzyna Jaskóła


Zajęcia dla mam i dzieci w każdym wieku

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Zajęcia dla mam i dzieci w każdym wieku

Opis projektu: W ramach projektu chciałabym zorganizować np.: Prelekcje lekarzy i psychologów Zajęcia muzyczno taneczne dla dzieci i mam Warsztaty artystyczne pod kątem rękodzieła Cykl spotkań z kosmetyczką/wizażystką dla mam Szkolenia z np. doradcą zawodowym dla mam chcących się przekwalifikować

Wnioskodawca: Izabela Herma


CWAJKA

Liczba projektów w okręgu: 2
Badania mammograficzne dla młodych kobiet

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Badania mammograficzne dla młodych kobiet.

Opis projektu: Zorganizowanie cyklu badań mammograficznych dla kobiet poniżej 50 roku życia. Pojedyncze badanie z opinią lekarską to koszt około 130 zł. Badania odbyły by się w specjalistycznym autobusie (przyczepie). Projekt skierowany jest do grupy kobiet, które nie zostały objęte całkowita refundacją tego badania. Problem z zachorowaniami na nowotwory dotyka coraz młodszej grupy kobiet, dlatego w każdym wieku warto przebadać się w celu wykrycia zagrożeń rakiem piersi.

Wnioskodawca: Aleksandra Kozakow


Rowerowy rajd na orientację

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Rowerowy rajd na orientację

Opis projektu: Rowerowy rajd dla całych rodzin. Każda grupa otrzymuje mapę, która prowadzi np. poprzez zabytki Chorzowa oraz kartę kontrolną (przy każdym punkcie na uczestników czeka zagadka lub jakieś zadanie do wykonania) na którą uczestnicy zbierają pieczątki za wykonane zadania. Koszt wydrukowania map oraz nagroda dla najlepszych drużyn zamknęła by się w kwocie maksymalnie 5 000 zł. Reszta kwoty przekazanej na projekt (25 000 zł.) posłużyła by do organizacji mini festynu z okazji rajdu.

Wnioskodawca: Aleksandra Kozakow


CHORZÓW STARY

Liczba projektów w okręgu: 4
II edycja Akademii Dobrego Rodzica

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: AKADEMIA DOBREGO RODZICA EDYCJA II

Opis projektu: Kontynuacja Akademii mająca na celu utrwalenie dobrych zachowań, a także poruszenie tematów, których nie udało się poruszyć w poprzedniej edycji. Zajęcia stawiałyby większy nacisk na trening i zastosowanie przyswojonej już wiedzy. Cykl ok. 18 wykładów z elementami warsztatów podzielony na dwa „semestry” (luty-maj, wrzesień-grudzień). Zajęcia odbywać się będą 2-3 razy w miesiącu, w Starochorzowskim Centrum Kultury, będą to zajęcia otwarte. Czas trwania 1,5 h -2h. Tematy, które będą poruszane to na przykład: „Telefony, telewizory, uzależnienia- dlaczego tak trudno dziecku z tego zrezygnować”, „Prawdziwa akceptacja dziecka, a wspieranie jego rozwoju i talentów”, „Jakie ryzyko niesie stosowanie nagród w wychowaniu?”, „Trening docierania i sięgania do innych rozwiązań niż kary”, „Złość dziecka- jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością i nie przejmować jego emocji”, „Bunt dwulatka czy etap rozwoju?”, „ Płacz dziecka, a twoja reakcja. Co robić z tym płaczem, jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka”, „Asertywność rodzica- do czego jest potrzebna w relacji z dzieckiem”, „Trening komunikacji – rozwiązywanie konfliktów”, „Szacunek w praktyce” oraz poznane wcześniej tematy: „Łagodna adaptacja do żłobka i przedszkola”, „Uratuj swoje dziecko- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i niemowlętom”.

Wnioskodawca: Szymon Piecha


Impreza rodzinna "Piknik na Starym"

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: ,, PIKNIK NA STARYM " - PIKNIK RODZINNY

Opis projektu: LOKALIZACJA Główna lokalizacja: KOMPLEKS SZTYGARKA ul. Piotra Skargi 34 a/d 41-500 Chorzów Dodatkowe lokalizacje: • boisko Szkoły Podstawowej nr 29 w Chorzowie, • boiska Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSIEDLE SŁOWIAŃSKA/RYCERSKA • ORLIK przy ul. Kościuszki. OPIS PROJEKTU Piknik rodzinny zorganizowany zostanie przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 29, Starochorzowskiego Domu Kultury oddziału Chorzowskiego Centrum Kultury oraz Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zabawa przewidziana na piątkowe popołudnie , zakończona zostanie wieczornym koncertem gwiazdy na estradzie. W trakcie pikniku, oprócz występów młodych lokalnych artystów z całej dzielnicy, przewidzianych jest wiele atrakcji: • dmuchańce dla dzieci, • stoiska gastronomiczne, • pokazy warsztatowe, • loteria fantowa, • warsztaty plastyczne, • rozgrywki sportowe (koszykówka, siatkówka, piłka nożna) • malowanie twarzy. Głównym celem imprezy jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, szeroko pojęta integracja i edukacja społeczna uczestników. Istotnym celem jest także promocja dzielnicy Chorzów Stary poprzez integrację instytucji i organizacji działających na polu aktywizacji społecznej.

Wnioskodawca: AGNIESZKA PLUTA


Gra miejska „Czary mary - Chorzów Stary”

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: CZARY MARY - CHORZÓW STARY - gra miejska

Opis projektu: Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy uczniów, mieszkańców Chorzowa - uczestników gry dotyczącej swojej Małej Ojczyzny, przekazanie w nowatorski i zabawowy sposób wiedzy na temat zabytków, charakterystycznych miejsc,historii i legend związanych z najstarszą dzielnicą Chorzowa oraz kształtowanie poczucia wspólnoty oraz istnienia i znaczenia patriotyzmu lokalnego w życiu człowieka. Gra miejska: - pozwala łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność ,od sprawnościowych przez artystyczne do multimedialnych. _- poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki. - zintegrować mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą. Naszym pomysłem jest zorganizowanie gry na terenie Chorzowa Starego . Plan gry : 1. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 24 – tablica upamiętniająca Powstania Śląskie – Skąd się wzięła nazwa ulicy 17 Sierpnia ? Zadanie : ułóż puzzle ( szkoła) na odwrocie pudełka zamieszczone zostaną informacje dotycząc Powstań Śląskich- uczestnik na karcie wpisuje odpowiedź na pytanie . Potwierdzenie wykonania zadania to pieczątka z zarysem szkoły. 2. Kapliczka Św. Jana Nepomucena – szukanie legendarnego skarbu Uczestnik otrzymuje kartkę z ukryta wiadomością oraz zestaw narzędzi do jej odczytania- wiadomość napisana jest atramentem widzianym tylko w ultrafiolecie . Odczytują szyfr do kłódki zamykającej skrzynie , w której jest ukryta legenda związana z kapliczką. Na karcie wpisują odpowiedź na pytanie dotyczące legendy. Potwierdzeniem jest pieczątka z zarysem Kapliczki 3. Kościół Św. Marii Magdaleny – Co łączy Chorzów Stary z Bożogrobcami W kościele uczestnicy spotykają rycerza zakonu Bożego Grobu, który opowiada im o historii Bożogrobców w Chorzowie Starym oraz proboszczu parafii Ludwiku Bojarskim. Na Karcie są pytania odpowiedź na które uzyskują od rycerza i zapisują odpowiedzi . Potwierdzeniem zadania jest pieczątka parafii i zdjęcie w stroju rycerza 4. Krajcok – Drużyna zapoznaje się z postacią Mirka Breguły oraz odsłuchuje fragment piosenki „Krajcok „. Uzupełnia brakujące wyrazy na karcie zadań 5. Plac Piastowski – Drużyna rozwiązuje rebusy historyczne , dzięki którym poznaje historię dzisiejszej Prokuratury ( jeżeli to będzie możliwe to pierwsza część zadania odbędzie się w dawnej Sali posiedzeń Gminy) oraz Kapliczki . Pamiątkowe „zdjęcie z królem Janem Sobieskim” 6. Kolumna Maryjna – uczestnicy poznają legendę o rycerzach śpiących pod kolumną , głównym zadaniem jest odszukanie ukrytych elementów związanych z rycerstwem . Zaliczeniem zadania będzie dostarczenie min. 3 elementów do punktu kontrolnego przy kolumnie. 7. Zabudowania chłopskie – zwiedzenie gospodarstwa . Zadanie główne : odgadnij przeznaczenie narzędzi i maszyn rolniczych ( uzupełnienie na karcie) 8. Szkoła Podstawowa nr 24 – plac szkolny . Degustacja tradycyjnych dan śląskich i wpisanie na karcie ich nazw w wersji regionalnej . Na zakończenie : Piknik na terenie szkoły. Gry i zabawy , dyskoteka w plenerze.

Wnioskodawca: JOLANTA KOTALA


Największa śląska lekcja wychowania fizycznego

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: NAJWIĘKSZA ŚLĄSKA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Opis projektu: Celem projektu jest integracja kibiców i zawodników różnych dyscyplin sportowych. Innowacyjność polega zgromadzeniu na jednym boisku uczestników rywalizacji ponad podziałami klubowymi. Każdy z uczestników losowo przydzielony do drużyny bierze udział w zmaganiach sportowych w różnych konkurencjach zręcznościowych. Największa Śląska Lekcja Wychowania Fizycznego idealnie wpisuje się w hasło miasta "Chorzów wprawia w ruch" oraz promocję zdrowego i aktywnego trybu życia.

Wnioskodawca: KATARZYNA GOSZ


MACIEJKOWICE

Liczba projektów w okręgu: 2
Święto Maciejkowic wraz z oprawą muzyczną

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Organizacja Święta Maciejkowic wraz z oprawą muzyczną

Opis projektu: W ramach projektu zorganizowana zostanie impreza plenerowa o charakterze piknikowo - rodzinnym pn."Święto Maciejkowic". Impreza będzie polegała na propagowaniu spędzania wolnego czasu w plenerze, w przyjacielskiej atmosferze przy muzyce. Planowany dzień realizacji imprezy to 7 wrzesień (sobota) od godziny 15.00 do godziny 23.00. Miejscem realizacji imprezy będzie boisko trawiaste za Szkołą Podstawową nr 25 zlokalizowane pomiędzy ulicami: Gdańską, Główną, Społeczną i Kresową. Dla potrzeb realizacji projektu jego wnioskodawca dokona wynajęcia artysty lub artystów (zapewni oprawę muzyczną), będzie mógł również wynająć scenę wraz ze stosownym nagłośnieniem, oświetleniem oraz technikiem obsługującym dźwięk, a także agregaty prądotwórcze. W razie ewentualnej potrzeby oraz w razie dysponowania wolnymi środkami finansowymi (dostępnymi w ramach projektu tj. do kwoty 30tyś zł) organizator będzie mógł również wynająć urządzenia do zabaw dziecięcych takie jak: bungy, dmuchańce, zjeżdżalnie oraz dla dorosłych takie jak: foto budka, balon etc. Organizator w ramach projektu pod warunkiem dysponowania wolnymi środkami finansowymi (dostępnymi w ramach projektu tj. do kwoty 30tyś zł) dopuszcza również ewentualną możliwość zorganizowania krótkiego pokazu laserów lub sztucznych ogni na zakończenie imprezy.

Wnioskodawca: Dariusz Wojciechowski


Rajd Żaby oraz Piknik Forteczny przy maciejkowickim schronie

Tytuł projektu nadany przez wnioskodawcę: Rajd Żaby oraz Piknik Forteczny na Maciejkowickim Schronie

Opis projektu: Rajd Żaby oraz Piknik Forteczny na Maciejkowickim Schronie czyli rajd rowerowo-pieszy na terenie Żabich Dołów, a po nim zabawa przy Schronie z historią w tle. Opis projektu: Start i meta Rajdu Żaby to Schron nr 1, uczestnicy musieliby zmierzyć się z wcześniej zaplanowaną trasą prowadzącą po ogólnie dostępnych ścieżkach na terenie Żabich Dołów, na skrzyżowaniach i rozstajach (oznaczonych na mapie rajdu) czekać będą na śmiałków zadania (pytania z wiedzy o Chorzowie, o florze i Faunie Żabich Dołów itp.) lub też poszukiwanie ukrytych gdzieś w terenie „skarbów” za pomocą wykrywacza metali, rozwiązywanie szarad i łamanie szyfrów. Planowana byłby edycja piesza (krótsza) i rowerowa (dłuższa). Po Rajdzie, na terenie wokół Schronu pragniemy zorganizować Piknik Forteczny podczas którego nastąpi uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców Rajdu, zwiedzić będzie można Schron, w Pikniku wezmą udział zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne, podziwiać będzie można umundurowanie i uzbrojenie z lat 30-stych.

Wnioskodawca: Adam Lewan


PROJEKTY ODRZUCONE

Liczba odrzuconych projektów: 2
Mural na garażach przy ul. Gwarackiej

W ubiegłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego wygrał projekt budowy ścieżki rowerowej łączącej Amelung i Skałkę. Ścieżka ta jest wzdłuż garaży

Przyczyna odrzucenia zadania:
Garaże są własnością prywatną.


Piknik rodzinny przy ulicy Długiej z oprawą muzyczną

Jak w poprzednich latach chciałbym zorganizować piknik dzielnicowy w okolicach ulicy Długiej. Piknik zorganizowany w któryś dzień weekendu. Piknik byłby całodniowy. Od godzin porannych atrakcje dla dzieci: karuzele zjeżdżalnie, dmuchany zamek, gry i zabawy dla dzieci. Festyn połączony z muzyką i grillem, Piknik z całodniową oprawą muzyczną oraz wieczornym występem któregoś z zespołów disco polo jako gwiazda wieczoru. W osiągalnym pułapie finansowym są następujące zespoły które można zaprosić: Mig, Akcent, Piękni i Młodzi, Sławomir,After Party, Long&Junior itd...

Przyczyna odrzucenia zadania:
Środki potrzebne na zaproszenie wskazanych gwiazd wraz z wynajęciem estrady oraz zapewnieniem odpowiedniego nagłośnienia i oprawy (np. światła, ochrona...) znacząco przewyższają pulę środków dostępnych w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.


Projekty INWESTYCYJNE
ZOBACZ WNIOSKI INWESTYCYJNE

Wszelkie działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak m.in.: place zabaw, siłownie zewnętrzne, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe, jezdnie i parkingi itp.

Kosztorys: maksymalnie 357 500 zł