POPRZEDNIE EDYCJE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Edycja VI

PROJEKTY INWESTYCYJNE:

Centrum:

"Od juniora do seniora": modernizacja sali sportowej przy ul. Powstańców 68

Stan inwestycji: Wykonawca zaczyna realizację od połowy lutego 2020 r. Modernizacja ma potrwać 3 miesiące.

Projekt dotyczy modernizacji sali gimnastycznej przy ul. Powstańców 68. Sala ma być ogólnodostępna w określonych godzinach. Jest to forma aktywności ruchowej i spędzania czasu pod zadaszeniem co w odróżnieniu do innych projektów np. ''siłowni pod chmurką'' czy ''placu zabaw dla dzieci'' pozwoli mieszkańcom na korzystanie z obiektu przez wszystkie pory roku bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo nasze Stowarzyszenie GB Spartan Chorzów - zapewni na ogólnodostępne zajęcia nieodpłatnie wykwalifikowanych instruktorów, którzy będą prowadzili zajęcia dla różnych grup społecznych z naszego miasta. Modernizacja obiektu ma polegać głównie na wyremontowaniu pomieszczeń tj. sala, szatnie, sanitariaty... Dodatkowo w ramach projektu widzimy możliwość aktywizacji mieszkańców poprzez organizację rozmaitych turniejów sportowych w obiekcie dla mieszkańców naszego miasta np. wyciskanie kettelbela, olimpiada sprawnościowa dla najmłodszych czy Chorzowski zawody sportów chwytanych tj. judo, zapasy, jiu jitsu. Obecnie w Chorzowie mamy ogromne sukcesy na polu sportów walki, chcemy zainteresować tą forma aktywności mieszkańców naszego miasta, a poprzez dostosowanie i wyposażenie obiektu do obowiązujących standardów uważamy, że jest to bardzo możliwe. Dzięki obiektowi możemy też mieć wpływ na wiele czynników społecznych tj. walka z nadwagą, aktywność seniorów, czy odciąganie dzieci od komputerów. Podsumowując realizacja projektu posłuży szerokiemu przekrojowi mieszkańców Chorzowa, całoroczna dostępność, brak ograniczeń wiekowych, brak wpływu na korzystanie ze względu na warunki atmosferyczne, zapewnienie kadry instruktorskiej. Od juniora do Seniora!!! Zdrowy Chorzów Zdrowy Ruch - aktywność, zdrowie , sprawność!!!

Chorzów Batory 1:

Założenie kamer monitoringu miejskiego na ul. Armii Krajowej

Stan inwestycji: Trzy kamery działają. Czwarta czeka na podłączenie przez Tauron (do końca lutego 2020 r.).

Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Chorzowa. Budowa monitoringu CCTV na ul. Armii Krajowej w Chorzowie sprawi, że ulica ta będzie pod stałą obserwacją służb miejskich.

Chorzów Batory 2:

Budowa integracyjnego placu zabaw przy ul. Odrodzenia

Stan inwestycji: Zrealizowane

Witam, proponuję aby na terenie działki o numerze 589/17 w Chorzowie Batorym, pomiędzy ulicami Odrodzenia, Podmiejska, Asnyka i Reja wybudować Integracyjny Plac Zabaw. Głównym założeniem budowy tego placu zabaw jest obecność w pobliżu: Szkoły Podstawowej nr 14 z klasami specjalnymi dla dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera przy ulicy Podmiejskiej 62, Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi na ulicy Skrajnej 2, oraz Fundacji Spectrum Liberi zajmującej się dziećmi i dorosłymi z autyzmem na ulicy Sempołowskiej 10. Dzięki zabawie dzieci ćwiczą równowagę, uczą się kontrolować swoje ciało. Poznają ograniczenia swoje jak i swoich rówieśników Ze względu na położenie w/w terenu, integracyjny plac zabaw byłby świetnym uzupełnieniem doskonalenia swoich umiejętności psychofizycznych przez dzieci z tych właśnie placówek jak i wszystkich zamieszkujących w tym rejonie.

Chorzów II:

Budowa parkingu i nowego oświetlenia przy ul. Beskidzkiej 15-19

Stan inwestycji: Zrealizowane. Na wiosnę 2020 r. będzie oznaczone miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych.

Wzdłuż budynku Beskidzka 15-19 zabudować 3-4 lampy parkowe , poprzez likwidację drugiego równolegle biegnącego chodnika i części zaniedbanego trawnika wybudować pod kątem 45 stopni do osi jezdni stanowiska parkingowe z wyodrębnieniem dojazdu do klatek schodowych dla pojazdów ratunkowych. Parokrotnie były przypadki że zaparkowane samochody wzdłuż chodnika uniemożliwiały przeniesienie chorego na noszach do karetki. Stanowiska parkingowe "na jodełkę" zwiększą ilość miejsc parkingowych , zwiększą szerokość drogi dla samochodów dostawczych pawilonów handlowych , klientów poczty, biblioteki i fundacji "Skrzydełko". Montaż opraw oświetleniowych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, klientów poczty i dzieci pobliskiej szkoły podstawowej

Chorzów Stary:

Modernizacja terenu rekreacyjnego u zbiegu ul. Siemianowickiej i Kasprowicza

Stan inwestycji: I etap, tj. wykonanie placu zabaw, strefy treningu ulicznego, chodników, schodów – zrealizowane II etap – nie wiadomo czy będzie realizowany, nie wszedł do budżetu na 2020 r.

Chcę aby w Chorzowie Starym powstał nowoczesny plac zabaw dla dzieci, wraz z nowymi ławkami, koszami na śmieci, stołem do ping ponga, stołem do szachów, oraz siłownia plenerowa. Na placu zabaw powinny znajdować się takie urządzenia jak : huśtawki podwójne, huśtawki pojedyncze, huśtawki typu ważka, bujaki dla mniejszych dzieci, ścianka wspinaczkowa, karuzela, piaskownica, piramida wspinaczkowa. Plac zabaw powinien być dostosowany do dzieci w każdym wieku, tak aby dzieci mniejsze, jak i starsze w wieku poźnoprzedszkolnym oraz szkolnym mogły spędzać popołudnia na dworze, a nie w domu przed telewizorem lub komputerem. Powinny być nowe ławki, aby rodzice mogli patrzeć na bawiące się dzieci. Stojak na rowery, dla osób, które przyjeżdżają na rowerach. Chcę, aby ten plac zabaw w końcu był bezpieczny i funkcjonalny, był prawdziwym placem zabaw, którego w Chorzowie Starym (od tzw. Krajcoka w stronę Maciejkowic)niestety nie ma. Chcę aby powstała także siłownia plenerowa, strefa street workout z której korzystać będą dorośli jak i młodzież. Powinny być posadzone nowe krzewy, w sposób uporządkowany, nowa trawa. Plac zabaw powinien być ogrodzony, aby bezpańskie psy nie mogły na niego wchodzić i korzystać z piaskownicy jak z "toalety".

Cwajka:

Rozbudowa placu zabaw i siłowni plenerowej u zbiegu ul. Piotra Niedurnego i 11 Listopada

Stan inwestycji: W lutym 2020 r. ogłoszono przetarg na realizację zadania: rozbudowa terenu rekreacyjnego przy kompleksie u zbiegu ulic Niedurnego i 11 Listopada. Nastąpiła zmiana zakresu zadania z uwagi na zbyt duży koszt pierwotnie zaplanowanej inwestycji.

Najlepszym określeniem projektu byłaby rewitalizacja infrastruktury rekreacyjno - sportowej u zbiegu ulic Piotra Niedurnego i 11 Listopada mająca na celu aktywizację sportową mieszkańców Naszej Dzielnicy zwanej "Cwajką". Chcielibyśmy, by na skwerze u zbiegu ulic Piotra Niedurnego i 11 Listopada czuli się dobrze zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy, by każdy znalazł coś dla siebie, by można było spędzać aktywnie czas, ale również odpocząć na ławeczce w otoczeniu zieleni. W tym roku chcielibyśmy rozbudować to co już powstało, a konkretnie chciałbym pozyskać fundusze na: - rozbudowę placu zabaw poprzez dodanie dodatkowych atrakcji dla dzieci nieco starszych (np. Ogromną frajdę sprawi dzieciom zjazd linowy, ziemne trampoliny i huśtawka bocianie gniazdo. Dla starszych dzieci można zamontować zestaw wielofunkcyjny o charakterze sprawnościowym składający się z takich elementów jak ścianka wspinaczkowa, ścianka linowa, drążki do podciągania, ruchowa równoważnia itp. Wiele radości zapewni piramida linowa a niewątpliwą atrakcją- nie tylko dla dzieci- będzie ścianka przytulanka-3D, koło młyńskie i magiczne lustra (bezpieczne- nietłukące). Można postawić tablice edukacyjne i gry integracyjne.) - rozbudowę siłowni plenerowej poprzez dodanie dodatkowych urządzeń - ogrodzenie placu zabaw, by było bezpieczniej i można było łatwiej utrzymać czystość - oświetlenie miejsca w którym znajduje się plac zabaw i siłownia plenerowa - zagospodarowanie całego terenu dodatkową zielenią - posadzenie drzew, tak by w przyszłości zapewnić dodatkowy cień dla chcących odpocząć - instalacja dodatkowych ławek, by każdy mógł odpocząć - Ważną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego trzeba zamontować barierki przy wyjściu od ul. 11 Listopada, gdzie dzieci często wybiegają na ulicę, a także rozważyć możliwość zamontowania progu zwalniającego lub wyznaczenia przejścia dla pieszych, którego obecnie nie ma. Tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie, teraz pozostaje czynić starania by zrealizowano, to co opisano wyżej, by Nasza Dzielnica zyskała miejsce do zabawy i uprawniania sportu, ale również miejsce w którym można będzie przysiąść na ławeczce i chwilę odetchnąć.

Klimzowiec:

Stworzenie ogrodu botanicznego w Parku Róż

Stan inwestycji: Zrealizowane

Na terenie miasta kojarzącego się głównie z przemysłem można stworzyć ogród botaniczny wykorzystując w dużej mierze już istniejącą roślinność. Mieszkańcy zazwyczaj nie orientują się, jaka roślinność występuje na naszym obszarze i na codzień nas otacza - opisując poszczególne drzewa, krzewy, kwiaty w ramach ogrodu botanicznego można stworzyć ciekawą mini alternatywę dla Parku Śląskiego. Na terenie ogrodu można zaaranżować również obiekty małej architektury, jak altanki, ławki, alejki. Przykładami ogrodów botanicznych są np. Brynek, Zabrze, Radzionków, czy Mikołów. Na terenie ogrodu można stworzyć też np. labirynt z żywopłotu (przykład z Wrocławia). W takim ogrodzie botanicznym można zainstalować domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków. W ten sposób stworzyć miejsce zielone, przyjazne i bezpieczne dla rodzin z dziećmi, dla osób w każdym wieku.

Maciejkowice:

Budowa drogi wewnętrznej od ul. Gdańskiej do ul. Głównej

Na działkach gruntu nr: dz.nr. 758/65 i dz.nr.760/65, w śladzie starej drogi wewnętrznej pomiędzy ul Gdańską, a ul Główną, obok posesji ul Głównej nr 19 i nr 17 oraz Gdańskiej nr 10 istnieje konieczność wybudowania drogi okrawężnikowanej, o nawierzchni bitumicznej. Droga ta posiada długość około 90mb (+/-) oraz jest szerokości około 5 - 4m. Obecnie droga ta jest w fatalnym stanie i posiada resztki nawierzchni asfaltowej, której w praktyce już nie ma. Przed przystąpieniem do realizacji przedmiotowej inwestycji należy opracować stosowny ku temu Projekt techniczno - budowlany, którego wykonanie zawiera się również w zakresie niniejszego zgłoszenia inwestycji do Budżetu Obywatelskiego 2018. Aby przedmiotowa inwestycja była wykonana zgodnie z wymogami zapotrzebowania społecznego oraz gwarantowała pełne bezpieczeństwo jej użytkownikom, budując ją należy również uwzględnić wykonanie minimum 4 pkt. świetlnych wraz z kompletnym zabudowanym oświetleniem ulicznym. Nadmieniam, że nowa droga powinna znaleźć się na działkach gruntu: dz.nr. 758/65 i dz.nr.760/65, będących we władaniu Miasta Chorzów, Spółki Gminnej Z.K."PGM" oraz MZUiM w Chorzowie. Ponadto wyjaśniam, że ewentualnie nowowybudowana droga nie musi pokrywać się parametrami (szczególnie szerokością) oraz w śladzie z istniejącymi obecnie resztkami starej drogi (z jej obrysem). Droga o którą budowę wnioskuję, znajduje się w samym centrum Maciejkowic (tuż obok Szkoły Podstawowej nr 25) i pełni ważną rolę komunikacyjną osób poruszających się z ul Głównej w kierunku ul: Gdańskiej, Społecznej oraz Kresowej. Stanowi ona również istotny pkt. dojścia do kontenerów na składowanie segregowanych odpadów komunalnych. Ponadto bezpośrednio przy tej drodze już na jesieni ma zostać wybudowana stacja rowerowa w ramach programu: "System Chorzowskich Rowerów Miejskich".

PROJEKTY SPOŁECZNE:

Centrum:

Cykl imprez dla dzieci "Szyb Prezydent w Kolorach"

Stan inwestycji: Zrealizowane

Cykl czterech kolorowych festynów dla dzieci, pod Szybem Prezydent, w cztery miesiące lata (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień). Czerwiec- dzień zielony Lipiec- dzień czerwony Sierpień- dzień pomarańczowy Wrzesień- dzień żółty Każdego dnia dzieci ubierają się w kolor przewodni, przy wejściu otrzymują balon i owoc w danym kolorze, a pod Szybem Prezydent czeka ich moc atrakcji. Kolorowe bańki mydlane, muzyka dla dzieci, malowanie twarzy, animatorzy prowadzący zabawy itp. Dodatkowo każdy dzień będzie miał specjalną atrakcję: Eurobungee, Kule wodne, Karuzela, Zjeżdżalnie dmuchane Finałem cyklu będzie eksplozja kolorów czyli wyrzucaniu w górę przez dzieci różnokolorowych proszków, które stworzą wielką chmurę barw. W każdym dniu festiwalu schowane zostaną puzzle w kolorze danego dnia, dzieci, które znajdą wszystkie cztery puzzle otrzymają niespodziankę w ostatnim dniu festiwalu.

Chorzów Batory 1:

Akademia Małego Naukowca

Stan inwestycji: Zrealizowane

Zajęcia dla dzieci w formie eksperymentów naukowych. Zainteresowanie dzieci przedmiotami ścisłymi poprzez zabawę. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu po 90min dla poszczególnej grupy wiekowej. Liczba osób na zajęciach 20. Liczba spotkań 18. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do poznawania nauki

Chorzów Batory 2:

Festyn Rodzinny Dwunastki

Stan inwestycji: Zrealizowane

Chcę, aby na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Skrajnej 2, został zorganizowany Festyn Rodzinny Dwunastki dla rodzin zamieszkujących okolice placówki, a także dla jej uczniów i pracowników. Podczas tego wydarzenia będą miały miejsce następujące nieodpłatne atrakcje, np: - występy uczniów, - koncert gwiazdy wieczoru - występ lokalnego kabaretu - animacje i warsztaty plenerowe dla dzieci (m.in. skręcanie balonów, tatuaże brokatowe, kolorowe włosy, duże maskotki, warsztaty dla dzieci— mydełka, świeczuszki żelowe, babeczki musujące do kąpieli), - dmuchańce (2 zamki do skakania i zjeżdżania), - pokaz Freestyle Football— Dawid Krzyżówki, - pokaz policyjny oraz pokazy I pomocy, - jazda konna, - warsztaty kulinarne dla rodziców i dzieci pod okiem szefa kuchni, - pokaz i nauka Zumby dla rodziców i dzieci, - zabiegi kosmetyczne dla mam - turniej piłki nożnej dla ojców, - kawiarenka, - grill, - maszyna do popcornu i maszyna do waty cukrowej, - loterie z nagrodami.

Chorzów II:

Zajęcia dla mam i dzieci w każdym wieku

Stan inwestycji: Zrealizowane

W ramach projektu chciałabym zorganizować np.: Prelekcje lekarzy i psychologów Zajęcia muzyczno taneczne dla dzieci i mam Warsztaty artystyczne pod kątem rękodzieła Cykl spotkań z kosmetyczką/wizażystką dla mam Szkolenia z np. doradcą zawodowym dla mam chcących się przekwalifikować

Chorzów Stary:

Impreza rodzinna "Piknik na Starym"

Stan inwestycji: Zrealizowane

LOKALIZACJA Główna lokalizacja: KOMPLEKS SZTYGARKA ul. Piotra Skargi 34 a/d 41-500 Chorzów Dodatkowe lokalizacje: • boisko Szkoły Podstawowej nr 29 w Chorzowie, • boiska Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSIEDLE SŁOWIAŃSKA/RYCERSKA • ORLIK przy ul. Kościuszki. OPIS PROJEKTU Piknik rodzinny zorganizowany zostanie przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 29, Starochorzowskiego Domu Kultury oddziału Chorzowskiego Centrum Kultury oraz Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zabawa przewidziana na piątkowe popołudnie , zakończona zostanie wieczornym koncertem gwiazdy na estradzie. W trakcie pikniku, oprócz występów młodych lokalnych artystów z całej dzielnicy, przewidzianych jest wiele atrakcji: • dmuchańce dla dzieci, • stoiska gastronomiczne, • pokazy warsztatowe, • loteria fantowa, • warsztaty plastyczne, • rozgrywki sportowe (koszykówka, siatkówka, piłka nożna) • malowanie twarzy. Głównym celem imprezy jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, szeroko pojęta integracja i edukacja społeczna uczestników. Istotnym celem jest także promocja dzielnicy Chorzów Stary poprzez integrację instytucji i organizacji działających na polu aktywizacji społecznej.

Cwajka:

Badania mammograficzne dla młodych kobiet

Stan inwestycji: Zrealizowano część edukacyjną. Badania mammograficzne w mammobusie nie zostały przeprowadzone w 2019 r., ponieważ – mimo dwukrotnego ogłoszenia – nie zgłosił się żaden podmiot do przeprowadzenia badań.

Zorganizowanie cyklu badań mammograficznych dla kobiet poniżej 50 roku życia. Pojedyncze badanie z opinią lekarską to koszt około 130 zł. Badania odbyły by się w specjalistycznym autobusie (przyczepie). Projekt skierowany jest do grupy kobiet, które nie zostały objęte całkowita refundacją tego badania. Problem z zachorowaniami na nowotwory dotyka coraz młodszej grupy kobiet, dlatego w każdym wieku warto przebadać się w celu wykrycia zagrożeń rakiem piersi.

Klimzowiec:

"Coś fajnego": kreatywne warsztaty

Stan inwestycji: Zrealizowane

Ile razy słyszymy: „Nudzi mi się”, ile razy sami moglibyśmy to powiedzieć, gdybyśmy sami przed sobą odważyli się do tego przyznać. I nie ma znaczenia ile masz lat. Nuda, rutyna, zmęczenie dniem codziennym dopada każdego. Od Ciebie zależy, czy się temu poddasz, czy też postanowisz wyjść z domu, by zrobić coś fajnego. Proponujemy organizację w naszej dzielnicy cyklicznych warsztatów różnotematycznych, które mogą napełnić nas nową energią, optymizmem, otworzą oczy na to jak można spędzać czas wspólnie z rodziną, znajomymi, robić „coś fajnego”! Proponowana tematyka spotkań: turniej gier i zabaw podwórkowych – uczestnicy dzieci i młodzież, wieczór planszówek – bez ograniczeń wiekowych, warsztaty zumby - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty fitness - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty ceramiczne - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty kreatywne – dla dzieci ich opiekunów, escape room - bez ograniczeń wiekowych, warsztaty nordic walking - bez ograniczeń wiekowych, spotkanie w laboratorium – eksperymenty dla dzieci – pokaz i propozycje zabaw, matematyczne popołudnie z grami i robotami - uczestnicy dzieci i młodzież.

Maciejkowice:

Święto Maciejkowic wraz z oprawą muzyczną

Stan inwestycji: Zrealizowane

W ramach projektu zorganizowana zostanie impreza plenerowa o charakterze piknikowo - rodzinnym pn."Święto Maciejkowic". Impreza będzie polegała na propagowaniu spędzania wolnego czasu w plenerze, w przyjacielskiej atmosferze przy muzyce. Planowany dzień realizacji imprezy to 7 wrzesień (sobota) od godziny 15.00 do godziny 23.00. Miejscem realizacji imprezy będzie boisko trawiaste za Szkołą Podstawową nr 25 zlokalizowane pomiędzy ulicami: Gdańską, Główną, Społeczną i Kresową. Dla potrzeb realizacji projektu jego wnioskodawca dokona wynajęcia artysty lub artystów (zapewni oprawę muzyczną), będzie mógł również wynająć scenę wraz ze stosownym nagłośnieniem, oświetleniem oraz technikiem obsługującym dźwięk, a także agregaty prądotwórcze. W razie ewentualnej potrzeby oraz w razie dysponowania wolnymi środkami finansowymi (dostępnymi w ramach projektu tj. do kwoty 30tyś zł) organizator będzie mógł również wynająć urządzenia do zabaw dziecięcych takie jak: bungy, dmuchańce, zjeżdżalnie oraz dla dorosłych takie jak: foto budka, balon etc. Organizator w ramach projektu pod warunkiem dysponowania wolnymi środkami finansowymi (dostępnymi w ramach projektu tj. do kwoty 30tyś zł) dopuszcza również ewentualną możliwość zorganizowania krótkiego pokazu laserów lub sztucznych ogni na zakończenie imprezy.